Wrocław Tarnogaj

Wybory do Rad Osiedli: Przyjazny Tarnogaj

Przyjazny Tarnogaj to grupa mieszkańców osiedla, zapaleńców, którzy próbują zawalczyć o swoje otoczenie. Trzykrotna walka we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim przyniosła dwa zwycięstwa i pierwszy park na terenie Tarnogaju. Pomysłów jest znacznie więcej, a część narzędzi do ich realizacji daje obecność w Radzie Osiedla.

Tarnogaj dopiero parę lat temu zaczął przeobrażać się z osiedla typowo przemysłowego w osiedle mieszkalne. Dziś jest tu sporo nowych inwestycji i tysiące nowych mieszkańców. Mieszkańców, którzy tak jak my przybyli z różnych stron i obecnie nie posiadają swojego przedstawicielstwa w Radzie Osiedla. Mieszkańców, którzy się nie znają i jeśli coś się nie zmieni, to nigdy się nie poznają. Bo nie mają ku temu okazji.

Nie ma u nas żadnej instytucji kultury, żadnego placu, nawet knajpki, jakiegokolwiek miejsca, które mogłoby pomóc zintegrować się nowym „lokalsom”. Będzie park, który sami sobie wywalczyliśmy w budżecie obywatelskim. To dużo, ale nie wystarczająco. Jest jedna szkoła podstawowa, zatem szczęśliwi posiadacze potomstwa mają szansę na kontakt z sąsiadami na wywiadówkach. Jest też klub seniora działający przy jednej z parafii. Dla pozostałych grup wiekowych nie ma żadnej oferty. Chcemy ją stworzyć.

Większość budowanych współcześnie osiedli odgrodzona jest od reszty świata wysokim płotem, co nie pomaga budować sąsiedzkich relacji. Ale trudno oczekiwać, że prywatny inwestor załatwi to, czym powinno zająć się miasto.

To, o co chcemy walczyć, to tworzenie na naszym osiedlu przestrzeni publicznych, „miejsc spotkań” dających szansę na integracje społeczną. Jednym z takich miejsc na pewno będzie Park Tarnogajski, liczymy także, że uda się uporządkować Wzgórze Tarnogajskie. Będziemy wnioskować, by w uchwalanym Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego zarezerwować miejsce pod lokalny bazar, gdzie można byłoby kupić warzywa od rolników czy od okolicznych działkowców.

Poza projektami inwestycyjnymi, uważamy, że to, co niezbędne, to tak zwane projekty miękkie służące integracji. Organizacja festynów, warsztatów czy po prostu spotkań z ekspertami dla mieszkańców to coś, co chcielibyśmy zacząć robić. I mamy zamiar wnioskować o środki zewnętrzne na to, spoza budżetu rady.

Jednym z kluczowych wyzwań dla Rady Osiedla na Tarnogaju będzie także walka o zapewnienie komunikacji zbiorowej na powstającym Moście Wschodnim. Budowa przedłużenia Armii Krajowej, dzięki któremu w 3 minuty dostaniemy się do Hali Stulecia to zarówno olbrzymia szansa, jak i zagrożenie dla Tarnogaju. Ważne jest, by nowa organizacja ruchu problemy komunikacyjne rozwiązywała, a nie przenosiła z jednej strony rzeki na drugą. Choć początkowo Most Wschodni planowany był z przedłużeniem linii tramwajowej z Armii Krajowej do Olszewskiego, już wiemy, że nie możemy liczyć na to, że ona powstanie. Musimy jednak zadbać o to, by stworzyć nowy układ linii autobusowych tak, by mieszkańcom opłacało się z nich korzystać. Uruchomienie mostu tylko dla aut zakorkuje nas doszczętnie.

O co konkretnie będziemy zabiegać, o co walczyć, co robić?

  • kontynuacja realizacji projektu „Park Tarnogajski”
  • utworzenie „lokalnego centrum relaksu” na Wzgórzu Tarnogajskim
  • remonty ulic (Tarnogajska, Bogedaina)
  • budowa chodników (wzdłuż Bogedaina, Gazowej , Tarnogajskiej na pętlę)
  • uporządkowanie miejsc parkingowych na terenie całego osiedla
  • remont kładki nad torami Paczkowska/Świstackiego, która połączy Przedmieście Oławskie z Tarnogajem i Hubami
  • ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ulicy Gazowej, Karwińskiej i Mościckiego, który połączy ze sobą Tarnogaj, Brochów i Księże
  • wsparcie dla liderów projektów WBO
  • inicjowanie wydarzeń integrujących dla mieszkańców osiedla we wszystkich grupach wiekowych (np. organizacja „wyprzedaży garażowych”, festynów w parku, zawodów gry w bule)
  • dbanie o ład przestrzenny i zwrócenie uwagi na krajobraz osiedla
  • współpraca z Policją i Strażą Miejską, aby stworzyć system prewencyjny
  • zabiegać o utworzenie na terenie osiedla instytucji publicznej mającej na celu animację społeczną
  • infrastruktura rowerowa, stacje Wrocławskiego Roweru Miejskiego
IMG_8415
Kandydaci do RO Tarnogaj. Od lewej: Barbara Rogalińska, Michał Sikorski, Łukasz Tatys, Tomasz Myszko.

Kandydaci:

Tomasz Myszko 

Jeden z liderów projektu „Park Tarnogajski” w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Wrocławianin od urodzenia, tarnogajczyk z wyboru. Brał udział w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, kilka lat później zaangażował się w WBO. Z wykształcenia magister ekonomii, zawodowo – specjalista ds. komunikacji i marketingu, menadżer projektów kulturalnych.

Barbara Rogalińska

Z wykształcenia ekonomistka, z zawodu manager w banku, a przede wszystkim mama dwójki (a niedługo trójki) dzieci. Od ponad trzech lat mieszkanka Tarnogaju. Poprzednie 10 mieszkała, integrowała i wspierała polską społeczność w Irlandii. W RO chciałaby przede wszystkim skupić się na stworzeniu Tarnogaju przyjaznego rodzinom z dziećmi oraz inicjowaniu wydarzeń integrujących we wszystkich grupach wiekowych.

Michał Sikorski

Architekt oraz mgr inż. budownictwa, od urodzenia wrocławianin, od ponad 4 lat mieszkaniec Tarnogaju. Z racji zawodu zależy mu na kształtowaniu przyjaznego i bezpiecznego dla mieszkańców otoczenia. Chce zadbać o infrastrukturę, ład przestrzenny oraz zaangażować mieszkańców we wspólne inicjatywy. Wraz z żoną był koordynatorem Światowych Dni Młodzieży przy parafii św. Stefana.

Łukasz Tatys 

Wraz z rodziną mieszka na Tarnogaju od 2012 roku. Ukończył studia MBA uzyskując tytuł magistra inżyniera. Z zawodu informatyk. Tarnogaj traktuje jak swój dom, więc chce o niego dbać, mieć wpływ na otoczenie, gdzie dorasta jego dziecko. W RO będzie walczył o zapewnienie odpowiedniego zaplecza kulturalnego w naszym rejonie, zacieśnianie więzi sąsiedzkich i propagowanie poszanowania dla wspólnego mienia.

Na Tarnogaju jest jeden okręg wyborczy, w jego skład wchodzą ulice:
Aleja Armii Krajowej N 45-61, P 46-48S, 54, 62, Bardzka P 2-80, Biskupa Bogedaina, Gazowa, Henrykowska, Hubska 6, Jesionowa N 9-49, P 16-78, Kamieniecka, Księdza Klimasa, Laskowa, Łagiewnicka, Międzyleska, Nyska, Otmuchowska, Owocowa, Paczkowska P 26-50, Piękna, Sernicka, Śliwkowa, Tarnogajska, Ząbkowicka, Ziębicka, Złotostocka.

Liczba mandatów wynosi 15 i na tylu kandydatów maksymalnie można oddać głos.

info

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Skip to content