Wrocław Plac Grunwaldzki

Wybory do Rad Osiedli: Aleksandra Zienkiewicz do RO Plac Grunwaldzki

Od lat angażuję się aktywnie w zmianę Wrocławia na lepsze. Działam w ruchach miejskich na polu zrównoważonego transportu, planowania przestrzennego i ochrony zabytków. Założyłam stowarzyszenie „miastoDrzew”, by polepszyć los wrocławskich (i nie tylko) drzew. Teraz kandyduję do Rady Osiedla Plac Grunwaldzki (okręg nr 1, pozycja 13), ponieważ zależy mi na harmonijnym rozwoju tej części miasta, z uwzględnieniem potrzeb tutejszych mieszkańców.

Kim jestem?

♦ Mój pierwszy wniosek do Urzędu Miejskiego po wstąpieniu do Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, w którego zarządzie obecnie zasiadam, dotyczył wytyczenia dodatkowych przystanków „na żądanie” dla linii autobusowych A i N przy skrzyżowaniu Wyszyńskiego ze Szczytnicką. Przewidywałam, że po uruchomieniu biurowca Green Day oraz otwarciu Biblioteki Uniwersyteckiej, te przystanki dla wielu podróżujących będą bardzo przydatne. Wniosek został odrzucony z uwagi na potencjalne wydłużenie czasu przejazdu autobusów. Kilka lat później Urząd Miejski uruchomił te przystanki, a mieszkańcy zachodniej części naszego osiedla (i okolic Katedry) zyskali dodatkowe, wygodne połączenia z północnymi i południowymi częściami Wrocławia. Ta sytuacja nauczyła mnie, że zmiany nie następują od razu i trzeba po prostu „robić swoje”.

♦ W 2016 r. byłam liderką projektu nr 710 „Drzewa dla Wrocławia” do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.PA010120_kartka_cut_mniejsz Zależało mi na jego dobrym wyniku w głosowaniu, by to przekonało Prezydenta Miasta, że warto inwestować więcej pieniędzy w nowe nasadzenia i ich utrzymanie. Mieszkańcy wyraźnie pokazali, że na zieleni bardzo im zależy – ten projekt otrzymał największą liczbę głosów (prawie 14 tys.). Dzięki niemu w całym mieście pojawi się ponad 600 nowych nasadzeń drzew i ok. 5 tys. krzewów, również na naszym osiedlu (skwer Adolfa Marii Bocheńskiego, ul. Wyszyńskiego, ul. Joliot-Curie, z dużym prawdopodobieństwem – u zbiegu Ładnej i Reja także).

♦ Już rosnące drzewa od 1 stycznia są słabiej chronione – dużo łatwiej można je wyciąć z uwagi na grudniowe zmiany legislacyjne. Z powodu wielu frustrujących mieszkańców wycinek w całej Polsce zaangażowałam się w przygotowanie społecznej poprawki do ustawy o ochronie przyrody po stronie Kongresu Ruchów Miejskich. 7 marca przedstawiłam nasze propozycje na sejmowej Komisji Ochrony Środowiska. W dużym stopniu uwzględniono je w nowelizacji, która właśnie jest w Senacie.

Jakie są moje motywacje?

DSC00554-55 kopia_cut_mniejsze
Ulica Joliot-Curie ma potencjał, by stać się atrakcyjnym miejscem spotkań mieszkańców.

Na Placu Grunwaldzkim przybywa nowych inwestycji – mamy już kilka biurowców, galerię handlową, rozbudowują się kampusy uczelni. Osiedle się więc rozwija, jednak poza widocznym wzrostem liczby otwieranych kawiarni i restauracji, niestety, nie przekłada się to na wzrost jakości zamieszkiwania tutaj. Mamy krzywe chodniki, dziurawe jezdnie, brakuje nowych nasadzeń drzew (pod biurowcami jest tyle miejsca, a jednak nikt nie zadbał o nie!), większość podwórek nie zachęca do spędzania na nich czasu, a z kamienic okazyjnie sypie się tynk lub większe elementy. Do tego zimą trujemy się smogiem, ponieważ nie wprowadzono kompleksowego programu wymiany źródeł ciepła. O to wszystko (i jeszcze więcej!) może i powinna upomnieć się Rada Osiedla. Chcę w niej działać, by mogła skutecznie zabiegać o zmiany – począwszy od niewielkich remontów po zagospodarowywanie nowych przestrzeni publicznych – miejsc spotkań i integracji sąsiadów.

Chcę, by na osiedlu Plac Grunwaldzki żyło się lepiej. Będę zabiegać o:

  • remonty podwórek i większą ilość zieleni i nowych drzew
  • stworzenie nowych przestrzeni publicznych (np. przekształcenie Joliot-Curie ze ślepej uliczki w prawdziwy nadrzeczny bulwar, przebudowę skrzyżowania ulic Polaka i Wrocławczyka, by uzyskać więcej przestrzeni dla pieszych i zieleni, zagospodarowanie zielenią i małą architekturą placyku u zbiegu Ładnej i Reja oraz terenu pod filią Miejskiej Biblioteki Publicznej na ul. Reja)
  • większy udział mieszkańców w decyzjach dotyczących zagospodarowania naszego osiedla (uchwalanie miejscowych planów zagospodarowanie przestrzennego powinno być standardem również w śródmieściu)
  • poprawę nawierzchni dróg i chodników (m.in. Sępa-Szarzyńskiego, Benedyktyńskiej, Ładnej, Grunwaldzkiej)
  • wsparcie dla mieszkańców przy wymianie węglowych źródeł ciepła na inne – by smog nas nie truł!

Chcę także, by Rada aktualizowała swoją stronę www, prowadziła profil w mediach społecznościowych i brała udział w miejskich konsultacjach – po prostu była bliżej mieszkańców i ich spraw nie tylko poprzez dyżury w siedzibie. W tych obszarach również chcę się zaangażować.

Startuję w okręgu nr 1, na pozycji 13.

Ulice wchodzące w skład okręgu: Benedyktyńska, Górnickiego N 1A-7, P 4-12, Grunwaldzka P 2-88, N 3-69, Kard. Wyszyńskiego N 29-45, Ładna, Reja 2-22, P 24-26, Miła, Minkowskiego, Piastowska 1-38, 40, Roentgena, Sępa-Szarzyńskiego 28-52, Sienkiewicza N 29-131, Suchardy.

W okręgu nr 1 można zagłosować maksymalnie na 9 kandydatów.

Zagłosuj 23 kwietnia w wyborach osiedlowych w siedzibie Obwodowej Komisji Wyborczej przy ul. Sępa-Szarzyńskiego 51!

Masz do mnie pytania lub chcesz podzielić się pomysłami na nasze osiedle? Napisz do mnie: azienkiewicz@tumw.pl.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Skip to content