PolecamyPrzestrzeńZabytki

Co dalej z Promenadą Richtera?

Kompleksową koncepcję Promenady Krzyckiej, dawnej Hugo Richter Weg, opracujemy w 2018 r. i jest to jedno z najważniejszych zadań Biura Zrównoważonej Mobilności – zapowiada Tomasz Stefanicki, miejski Oficer Pieszy, z którym rozmawia Paweł Andrzejczuk.

Przed II wojną światową Hugo Richter Weg było popularnym miejscem spacerów ówczesnych wrocławian. Po wojnie dawna Promenada Richtera popadła w zapomnienie. Kiedy powstał pomysł na przywrócenie tego miejsca mieszkańcom i utworzenia Promenady Krzyckiej? 

Ten szlak to element genius loci Wrocławia. Myślę, że każdy kto spojrzy na mapę miasta chcąc znaleźć miejsce na połączenie alejowe przyjazne dla pieszych i rowerzystów, musi skupić swoją uwagę na zielonym korytarzu, jaki tworzy towarowa obwodnica kolejowa. Zatem gdy tylko zaczęto myśleć o ruchu pieszym i rowerowym jako realnym wyborze na przemieszczanie się po mieście, w tle musiała pojawić się ta trasa. A im silniejsze jest to myślenie, tym większe oczekiwanie rewitalizacji Promenady.

Konsultacje z mieszkańcami
Konsultacje z mieszkańcami

We Wrocławiu o nowym podejściu do mobilności możemy mówić od połowy minionej dekady – wtedy w dyskusjach miejskich urbanistów zaczął się pojawiać temat tej trasy. Przełomem było przyjęcie Wrocławskiej Polityki Mobilności w 2013 r. i od tego momentu wszyscy zdajemy sobie sprawę, że Promenada Krzycka musi być jednym z ważnych elementów sieci transportowej Wrocławia. Ale mamy jeszcze dwa inne kamienie milowe. Jest nim na pewno Wrocławski Budżet Obywatelski i zwrócenie się w zarządzaniu ku partycypacji społecznej: szybko okazało się, że Promenada to nie idee fix urzędników, lecz realne oczekiwanie mieszkańców. Kluczowa jest też ubiegłoroczna decyzja o tworzeniu miasta skupionego na celach ekologicznych, która przybrała formę aplikowania o tytuł Zielonej Stolicy Europy – Promenada Krzycka wpisuje się tu idealnie.

Jaki charakter ma mieć Promenada Krzycka?  

Ma łączyć kilka aspektów. Przede wszystkim komunikacyjny, jako szlak pieszo-rowerowy łączący południowe osiedla oraz pozwalający sprawnie i przyjemnie dotrzeć do tramwaju lub autobusu. Po drugie rekreacyjny – mieszkańcy przyległych osiedli zyskają możliwość spędzania wolnego czasu w przyjaznym otoczeniu, bo oprócz szlaku jest tu miejsce na utworzenie przestrzeni publicznych. Pozostałe dwa aspekty są związane z nadaniem charakteru właśnie tym przestrzeniom: powinny zanurzać nas zarówno w przyrodzie, jak i w ciekawej historii tego miejsca.

Powstały już jakieś konkretne projekty Promenady Krzyckiej? Czy altany na wzgórzach zostaną odbudowane? 

Kompleksową koncepcję Promenady Krzyckiej opracujemy w 2018 r. i jest to jedno z najważniejszych zadań Biura Zrównoważonej Mobilności, w którym pracuję zarówno ja, jak i Oficer Rowerowy. Obecnie zleciliśmy opracowanie wstępne, które ma zebrać materiały źródłowe na temat historycznego Traktu Hugo Richtera. To pokaże nam, co z oryginalnych założeń się zachowało, a co można i warto odtworzyć, a gdzie potrzebne jest nowe podejście.

Czy miasto prowadziło lub zamierza przeprowadzić konsultacje społeczne z mieszkańcami na temat promenady? 

Aby rozpocząć konsultacje, trzeba móc coś położyć na stół warsztatowy lub wyświetlić na ekranie projektora. Takim dokumentem będzie planowana koncepcja Promenady. Z drugiej strony Wrocławski Budżet Obywatelski to nic innego jak specyficzna forma konsultacji społecznych. A w nim Promenada, w różnych fragmentach, wygrywała już trzykrotne.

Czy prace związane z zagospodarowaniem trasy Promenady Krzyckiej będą etapowane? 

Już są. Wynika to z faktu, że realizacja rozpoczęła się od WBO, a on ma swoje ramy budżetowe i duże zamierzenia inwestycyjne zawsze dzieli na etapy. Ale to nie jedyny czynnik. Specyfiką Promenady Krzyckiej jest to, że właścicielami działek, po których przebiega, są różne podmioty – w tym kolej. Z tym wyzwaniem mierzył się zresztą sam Hugo Richter i także w tamtych czasach budowę szlaku realizowano fragmentami.

Czy miasto zamierza wypromować to miejsce? 

Oczywiście, że tak. Dlatego tak chętnie wsparliśmy Fundację EkoRozwoju, która przyszła do nas z pomysłem gry miejskiej z Promenadą w tle – to świetna propozycja na okres między Bożym Narodzeniem a Sylwestrem. Ale prawdę powiedziawszy, myślę, że niebawem to Promenada będzie promować miasto, a nie na odwrót.

Tomasz Stefanicki - Oficer Pieszy we wrocławskim magistracie
Tomasz Stefanicki – Oficer Pieszy we wrocławskim magistracie

Artykuł jest elementem projektu realizowanego przez Fundację EkoRozwoju, który ma spopularyzować wśród mieszkańców Wrocławia ideę utworzenia Promenady Krzyckiej. Dodatkowo została przygotowana gra miejska, której pierwsza pilotażowa edycja odbędzie się już 27 grudnia 2017 r. Szczegółowe informacje i zapisy na grę – na stronie wydarzenia na Facebooku.

Przeczytaj na Hipermieście o Hugo Richterzehistorii promenadyobecnym stanie i oczekiwaniach mieszkańców oczami liderki WBO.


Zdjęcie wyróżniające: Hugo Richter Weg w okolicy Parku Południowego,  autor: Grzegorz Kilian 

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Skip to content