Sukces! Szklarska Poręba polepszy komunikację miejską i stworzy plan rozwoju transportu
Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” zwróciło się w sierpniu do urzędu miejskiego w Szklarskiej Porębie z wnioskiem dotyczącym działań, zmierzających do poprawy transportu publicznego w Szklarskiej Porębie. Wniosek jest jednym z efektów wizyty studyjnej do Szklarskiej Poręby.
Komunikacja miejska działa w Szklarskiej Porębie od 23 maja. Funkcjonuje tylko od poniedziałku do piątku, a pasażerowie mogą skorzystać z czterech par kursów tylko w dni robocze.
Ze Szklarskiej Poręby Dolnej można pojechać o godz. 6:55, 9, 11:30 oraz 16, a ze Szklarskiej Poręby Górnej w drugą stronę o 7:30, 9:30, 12 oraz 16:30. Jak ocenia zatem „Transport Publiczny”, szklarski system jest zatem dość ubogi.
Przez lata w Polsce nie było rozwoju komunikacji zbiorowej i potrzebne są inwestycje oraz przekonywanie, żeby stała się realną alternatywą.
Nasz wniosek ws. transportu w Szklarskiej Porębie
Jako Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” zwróciliśmy się z następującymi wnioskami:
2. Popieramy także przywrócenie połączeń do Świeradowa-Zdroju. Brak połączeń między dwoma ważnymi kurortami Gór Izerskich utrudnia życie turystom i mieszkańcom i zmusza do korzystania z samochodu.
Odpowiedzi urzędu w Szklarskiej Porębie
Pismem z 12 września, podpisanym przez zastępcę burmistrza Szklarskiej Poręby, Zbigniewa Misiuka, UM odpisał na nasz wniosek. W sporej części pozytywnie:
- Na podstawie rozstrzygnięcia zapytania ofertowego na przewóz osób na terenie Miasta Szklarska Poręba z dnia 7 września 2022 r., wyłoniono wykonawcę usługi, przedłużono trasę do dolnej stacji wyciągu na Szrenicę, zwiększono liczbę kursów do 10 oraz wydłużono kursy do 7 dni w tygodniu.
- Obecnie trwają rozmowy przedstawicieli gmin Szklarska Poręba i Świeradów Zdrój w sprawie przywrócenia komunikacji między miastami.
- Przyjęto wniosek. W najbliższym czasie rozpoczniemy rozmowy w sprawie opracowania planu rozwoju publicznego transportu zbiorowego.
- Budżet Miasta na rok 2022 nie zakłada zakupu autobusów.
Nasz komentarz
Bardzo cieszy to, że urząd miejski w Szklarskiej Porębie poważnie podszedł do tematu komunikacji miejskiej. Komunikacja miejska poszerzona o dodatkowe kursy, w tym dni wolne, a także przedłużona w stronę wyciągu, może lepiej odpowiadać na potrzeby turystów i mieszkańców.
Fot. tytułowe – Centrum Szklarskiej Poręby / CC-BY-NC-SA 4.0.
Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” Towarzystwa Benderowskiego w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.