Potrzebne jest połączenie autobusowe między Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrojem
Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu Klimat na Dolny Śląsk zwróciło się z wnioskiem o stworzenie linii autobusowej Szklarska Poręba – Świeradów-Zdrój, we współpracy powiatów i gmin.
We wniosku, skierowanym do urzędów miast w Świeradowie-Zdroju i Szklarskiej Porębie oraz starostw powiatowych w Jeleniej Górze (powiatu karkonoskiego) i Lubaniu wnosimy także o rozważenie przygotowania projektu zakupu autobusów na potrzeby rozwoju komunikacji publicznej w obszarze Karkonoszy i Szklarskiej Poręby, w tym linii między Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrojem.
Czytaj też: Wybieram kolej. Pytamy o Kolej Plus na Dolnym Śląsku
Dlaczego potrzebne są kursy ze Świeradowa do Szklarskiej Poręby?
Brak transportu zbiorowego zwiększa też nacisk na posiadanie samochodu, jest zatem niekorzystne ze względów ekologicznych. Wielu turystów nie chce korzystać z transportu samochodowego w czasie urlopu, dlatego docierają do Szklarskiej Poręby pociągiem. Warto zwiększyć możliwości poruszania się wakacyjnego również o Świeradów-Zdrój z jego atrakcjami.
Jesteśmy przekonani, że obecnej sytuacji, drogich paliw i inflacji, autobusy na trasie ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa-Zdroju będą popularne także wśród posiadaczy samochodów. Tym bardziej, im bardziej korzystny i bogaty będzie rozkład jazdy. Połączenie będzie też istotnym powiązaniem dwóch powiatów: lubańskiego i jeleniogórskiego.
Synergia z innymi środkami transportu
Optymalnym rozwiązaniem byłoby połączenie kursów z kursami Powiatowej Komunikacji Karkonoskiej, tak żeby na jednym bilecie i bez przesiadki można było również dojechać tym połączeniem z Jeleniej Góry. Warto również powiązać rozkład z kursami Izerskiej Komunikacji Powiatowej, w celu uzyskania efektu synergii i poszerzenia możliwości dojazdu.
To samo dotyczy powiązania z kursami Kolei Dolnośląskich na stacji Szklarska Poręba Górna, a w przyszłości – na stacji kolejowej Świeradów-Zdrój. Przyszłością bowiem jest komunikacja organizowana na dużą skalę przez kilka samorządów, oparta na współpracy, koordynacji i możliwe dużym ułatwieniu.
Czysty tabor dla Karkonoszy i Gór Izerskich
Druga część wniosku dotyczy inwestycji w przyszły tabor. Dostępne są środki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które można wykorzystać na zakup autobusów elektrycznych. W ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027 dostępne będą fundusze na niskoemisyjny transport – 2.1.2.5. Mobilność miejska i aglomeracyjna (kody interwencji 081 Infrastruktura czystego transportu miejskiego – 22,7 mln euro oraz 082 Tabor czystego transportu miejskiego – 15,6 mln euro). Zgodnie z uwagami Komisji Europejskiej wysłanymi do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego fundusze na ten cel powinny być do tego zwiększone.
Warto, by samorządy inwestowały wspólnie w tabor, który mógłby służyć do rozwoju połączeń autobusowych. Potrzebne do tego jest przygotowanie dobrych projektów, zgodnie z wnioskami o dofinansowanie.
Fot. tytułowe – Szklarska Poręba / CC-BY-NC-SA 4.0.
Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” Towarzystwa Benderowskiego w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.