KarkonoszeKlimat na Dolny ŚląskKomunikacja

Potrzebne jest połączenie autobusowe między Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrojem

Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu Klimat na Dolny Śląsk zwróciło się z wnioskiem o stworzenie linii autobusowej Szklarska Poręba – Świeradów-Zdrój, we współpracy powiatów i gmin.

We wniosku, skierowanym do urzędów miast w Świeradowie-Zdroju i Szklarskiej Porębie oraz starostw powiatowych w Jeleniej Górze (powiatu karkonoskiego) i Lubaniu wnosimy także o rozważenie przygotowania projektu zakupu autobusów na potrzeby rozwoju komunikacji publicznej w obszarze Karkonoszy i Szklarskiej Poręby, w tym linii między Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrojem.

Czytaj też: Wybieram kolej. Pytamy o Kolej Plus na Dolnym Śląsku

Dlaczego potrzebne są kursy ze Świeradowa do Szklarskiej Poręby?

Stoimy na stanowisku, że na tej ważnej dla regionu Karkonoszy i Gór Izerskich powinno kursować co najmniej 10 par połączeń dziennie w każdą stronę, zarówno w dni robocze, jak i w dni wolne. To minimalny rozkład jazdy, który pozwala na elastyczność oraz pewną spontaniczność w doborze kursów. Potem rozkład powinien być zwiększany. Potrzebna będzie także promocja komunikacji zbiorowej wśród mieszkańców i turystów.
Brak połączenia między dwoma tak istotnymi kurortami jest zastanawiający. Nie sposób uważać, że nie będzie zainteresowania takimi kursami, zarówno w okresie letnim, jak i w okresie zimowym.
Wykluczenie transportowe utrudnia funkcjonowanie osobom, które nie posiadają samochodu z różnych przyczyn (np. dzieci i młodzież, osoby starsze, osoby niepełnosprawne, osoby dotknięte obecnym kryzysem energetycznym).

Brak transportu zbiorowego zwiększa też nacisk na posiadanie samochodu, jest zatem niekorzystne ze względów ekologicznych. Wielu turystów nie chce korzystać z transportu samochodowego w czasie urlopu, dlatego docierają do Szklarskiej Poręby pociągiem. Warto zwiększyć możliwości poruszania się wakacyjnego również o Świeradów-Zdrój z jego atrakcjami.

Jesteśmy przekonani, że obecnej sytuacji, drogich paliw i inflacji, autobusy na trasie ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa-Zdroju będą popularne także wśród posiadaczy samochodów. Tym bardziej, im bardziej korzystny i bogaty będzie rozkład jazdy. Połączenie będzie też istotnym powiązaniem dwóch powiatów: lubańskiego i jeleniogórskiego.

Synergia z innymi środkami transportu

Optymalnym rozwiązaniem byłoby połączenie kursów z kursami Powiatowej Komunikacji Karkonoskiej, tak żeby na jednym bilecie i bez przesiadki można było również dojechać tym połączeniem z Jeleniej Góry. Warto również powiązać rozkład z kursami Izerskiej Komunikacji Powiatowej, w celu uzyskania efektu synergii i poszerzenia możliwości dojazdu.

To samo dotyczy powiązania z kursami Kolei Dolnośląskich na stacji Szklarska Poręba Górna, a w przyszłości – na stacji kolejowej Świeradów-Zdrój. Przyszłością bowiem jest komunikacja organizowana na dużą skalę przez kilka samorządów, oparta na współpracy, koordynacji i możliwe dużym ułatwieniu.

Czysty tabor dla Karkonoszy i Gór Izerskich

Druga część wniosku dotyczy inwestycji w przyszły tabor. Dostępne są środki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które można wykorzystać na zakup autobusów elektrycznych. W ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027 dostępne będą fundusze na niskoemisyjny transport – 2.1.2.5. Mobilność miejska i aglomeracyjna  (kody interwencji 081 Infrastruktura czystego transportu miejskiego – 22,7 mln euro oraz 082 Tabor czystego transportu miejskiego – 15,6 mln euro). Zgodnie z uwagami Komisji Europejskiej wysłanymi do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego fundusze na ten cel powinny być do tego zwiększone.

Warto, by samorządy inwestowały wspólnie w tabor, który mógłby służyć do rozwoju połączeń autobusowych. Potrzebne do tego jest przygotowanie dobrych projektów, zgodnie z wnioskami o dofinansowanie.


Fot. tytułowe – Szklarska Poręba / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” Towarzystwa Benderowskiego w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Skip to content