Klimat na Dolny ŚląskKomunikacjaWybieram kolej

Wybieram kolej. Polregio kupuje nowe pociągi, ale nie chce odpowiadać na pytania

Spółka Polregio (należąca w większości pośrednio do Skarbu Państwa, a w mniejszości do samorządów województw, dawniej znana jako Przewozy Regionalne i PKP Przewozy Regionalne) wykonuje na zlecenie województwa dolnośląskiego przewozy kolejowe w komunikacji regionalnej i międzyregionalnej, m.in. na trasach z Wrocławia przez Oleśnicę do Ostrowa Wielkopolskiego i Kluczborka, z Wrocławia do Głogowa i Zielonej Góry czy z Wrocławia do Oławy i Opola. Przewozi pasażerów starym taborem, zwłaszcza pociągami EN57.

Jak informował portal Rynek Kolejowy, Polregio chce zakupić do 200 elektrycznych zespołów trakcyjnych.

– Umowa ma pozwolić na dostawę maksymalnie 200 elektrycznych zespołów trakcyjnych do obsługi pasażerskich przewozów kolejowych, z czego maksymalnie 60 pociągów ma być dostarczona w wersji I (od 130 do 160 stałych, siedzących miejsc pasażerskich), a więc wersji 3-członowej. Resztę, a więc maksymalnie 140 pociągów, mają stanowić pojazdy w wersji II, mającej minimum 210 siedzących miejsc pasażerskich, czyli pociągi 4-członowe – informuje Rynek Kolejowy.

Czytaj też: Świeradów chce połączenia autobusowego ze Szklarską Porębą, a Szklarska?

 

Pytania do Polregio o nowy tabor

 Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” w trybie dostępu do informacji publicznej zapytało spółkę o szczegóły. Przedstawiamy pytania wraz z odpowiedziami.

1. Na jakim etapie jest kwestia zakupu nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych przez spółkę Polregio? Jakie będą kolejne podejmowane działania, jaki jest harmonogram dalszych prac nad zakupem?

W zakresie punktu 1 wniosku informuję, że obecnie badane są dokumenty złożone przez Wykonawców w postępowaniu. Dalsze działania będą zgodne z procedurą określoną w ustawie Prawo zamówień publicznych.

2. Jakie są warianty, jeśli chodzi o liczbę elektrycznych zespołów trakcyjnych ? Od czego będzie zależeć liczba zakupionych składów?

5. Na kiedy planowana jest dostawa pierwszej partii elektrycznych zespołów trakcyjnych i kiedy projekt miałby się zakończyć?

6. Czy elektryczne zespoły trakcyjne będą dostosowane a.) do napięcia 25 kV b.) do wjazdu do innych państw? Jeśli tak – jakich i w jakiej liczbie?

W zakresie punktów 2,5 oraz 6 informuję, że informacje odnoszące się do specyfikacji technicznej pojazdów kolejowych zawarte są w ogólnodostępnej Specyfikacji Warunków Zamówienia postępowania nr PZP1.240.51.2022. Wszelka dokumentacja odnosząca się do niniejszego postępowania dostępna jest pod adresem.

3. Do jakich funduszy aplikować zamierza spółka w związku z zakupem elektrycznych zespołów trakcyjnych? Na jakie kwoty? Czy są przygotowywane fiszki projektowe lub inne dokumenty w związku z aplikowaniem o nie?

Polregio
Polregio / CC-BY-NC-SA 4.0.
W zakresie punktu 3 wniosku informuję, że zakup taboru zostanie sfinansowany z wykorzystaniem środków unijnych pochodzących m.in. z Krajowego Programu Odbudowy, Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) oraz programów regionalnych, a także finansowania dłużnego.

4. Na jakich trasach będą kursować zakupione pociągi? Czy będą jeździć na trasach w województwie dolnośląskim?

W zakresie punktu 4 wniosku informuję, że pojazdy będą kursować w województwach, których samorządy będą współfinansować zakup. Jeżeli samorząd województwa śląskiego będzie współfinansować zakup pojazdów, wówczas pojazdy będą kursować w tym województwie.

Nasz komentarz

Polregio zdecydowanie nie odpowiada na pytania i nie realizuje swojego obowiązku, wynikającego z art. 61 Konstytucji i ustawy o dostępie do informacji publicznej.

W żadnym pytaniu nie otrzymujemy wyczerpującej odpowiedzi, niektóre pytania w ogóle są pominięte. W przypadku aż trzech pytań spółka Polregio odwołuje się do rozległej dokumentacji przetargowej, a to przecież sama spółka powinna ją znać i udzielić prostych odpowiedzi na zadane pytania, bez potrzeby analizy przez obywateli dokumentów.

Kuriozalną sprawą jest zaś pomylenie województwa dolnośląskiego z województwem śląskim.

Zdecydowanie nie na tym polegać powinno odpowiadanie na wnioski w trybie informacji publicznej przez spółkę, która w całości jest własnością publiczną. Niestety, stan informacji publicznej jest zatem podobny jak stan taboru spółki.

Czytaj też: Sukces! Po naszym wniosku będzie lepszy transport w Zagłębiu Miedziowym


Fot. tytułowe – Pociąg spółki Polregio na stacji Wrocław Psie Pole / CC-BY-NC-SA 4.0.


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu Klimat na Dolny Śląsk zachęcać będzie mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” Towarzystwa Benderowskiego w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.

 

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Skip to content