Aglomeracja WałbrzyskaKlimat na Dolny ŚląskKomunikacjaWybieram kolej

Wałbrzych chce budowy dworca autobusowego. Ale czeka na prywatnego inwestora

Działacze Partii Razem od dłuższego czasu domagają się budowy dworca autobusowego w Wałbrzychu.

– Nie może być tak, że mieszkańcy Polski będą rezygnować z wakacji w Wałbrzychu tylko dlatego, że nie mają własnego samochodu i nie wiedzą, jak się poruszać po regionie. Taki punkt jak dworzec autobusowy musi powstać. To odpowiedzialność władz miasta — mówiła posłanka Paulina Matysiak.

Anna Stabrowska przytacza dyskusję na jednym z lokalnych portali, w której zdecydowana większość komentujących wyraziła swoją aprobatę dla tej inwestycji. — Dworzec przydałby się nie tylko mieszkańcom, ale także turystom, którzy coraz częściej przyjeżdżają do Wałbrzycha. W tej chwili nie wiedzą, dokąd pojechać, aby przesiąść na autobus, jakie istnieją połączenia. Nawet sami wałbrzyszanie mają z tym problem — mówiła działaczka.

Podczas naszej wizyty studyjnej w Wałbrzychu zwracaliśmy zaś uwagę na fatalne skomunikowanie nowego dworca kolejowego Wałbrzych Centrum z komunikacją miejską Wałbrzycha – na najbliższy przystanek autobusowy trzeba pójść kilkaset metrów

Czytaj też: Aglomeracja wrocławska zasługuje na lepszy transport publiczny

Nasze pytania o wałbrzyski dworzec

Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” zwróciło się do urzędu miejskiego w Wałbrzychu w trybie art. 61 Konstytucji oraz ustawy o dostępie do informacji publicznej z pytaniami dotyczącymi dworca. Przedstawiamy pytania i odpowiedzi.

1) Czy Urząd Miejski w Wałbrzychu widzi potrzebę budowy dworca autobusowego?

Tak, władze miasta widzą potrzebę, aby w mieści tej wielkości był dworzec autobusowy, jako element multimodalnego centrum przesiadkowego.

2) Jeśli tak – w jakim miejscu mógłby powstać, jaka może to być inwestycja, jakie są szacowane koszty i czy planowane jest skorzystanie ze środków zewnętrznych?

Taki dworzec jest planowany w rejonie zbiegu ulic: Lubelskiej, Wysockiego, Mazowieckiej bezpośrednio przyległy do zbudowanego i oddanego do użytku przystanku kolejowego PKP Wałbrzych Centrum. Inwestycję, w porozumieniu z miastem, ma realizować podmiot prywatny, który jest właścicielem terenu bezpośrednio przyległego do tego przystanku. Dworzec przesiadkowy ma być elementem większej inwestycji, tj. małej galerii handlowej. W chwili obecnej inwestor wykonał połączenia drogowe w rejonie ul. Lubelskiej i parking przy przystanku kolejowym, ale budowa galerii jest wstrzymana.

Okolice dworca Wałbrzych Centrum / CC-BY-NC-SA 4.0.
Okolice dworca Wałbrzych Centrum / CC-BY-NC-SA 4.0.

 

3) Jeśli nie – dlaczego? Czy były wykonywane analizy zapotrzebowania?

Analizy zapotrzebowania nie były sporządzane, a potrzeba istnienia dworca autobusowego, szerzej centrum przesiadkowego jest oczywista. Wprzeszłości na terenie miasta, u zbiegu ulic: Sikorskiego, Wysockiego, Konopnickiej funkcjonował Dworzec PKS. Firma jednak upadła, a teren został sprzedany prywatnemu inwestorowi.

Czytaj też: Czy Polkowice polepszą transport z Lubinem? 6 czy 16 połączeń dziennie?

4) Czy były składane wnioski, petycje lub skargi w tej sprawie? Jakie były odpowiedzi na te wnioski?

Wnioski, petycje i skargi w tej sprawie (dworca autobusowego) nie były składane.

5) Czy są plany na przybliżenie przystanków komunikacji miejskiej Wałbrzycha do dworca Wałbrzych Centrum lub inne ułatwienie przesiadki z kolei na autobusy w tym miejscu?

Tak, są plany zlokalizowania przystanków komunikacji publicznej-miejskiej do przystanku PKP Wałbrzych Centrum i przekierowania tam autobusów. Po uruchomieniu tego przystanku były tam kierowane trzy linie, jednak ze względu na nikłe zainteresowanie pasażerów i utrudnienia w dojeździe z powodu budowy Obwodnicy zachodniej Wałbrzycha, zostały zawieszone do odwołania.

Dworzec Wałbrzych Centrum
Dworzec Wałbrzych Centrum / CC-BY-NC-SA 4.0.

Jeżeli zostanie zbudowane centrum przesiadkowe zgodnie z zamierzeniem, planowane jest oprócz komunikacji miejskiej przekierowanie komunikacji tzw. aglomeracyjnej oraz każdej innej linii autobusowej regionalnej, czy krajowej, w tym komercyjnych, przebiegających np. tranzytem przez Wałbrzych.

Czytaj też: Wybieram kolej. Pytamy o Kolej Plus na Dolnym Śląsku


Fot. tytułowe – Miejsce planowanego dworca autobusowego przy stacji Wałbrzych Centrum / CC-BY-NC-SA 4.0.


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu Klimat na Dolny Śląsk zachęcać będzie mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” Towarzystwa Benderowskiego w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Skip to content