Klimat na Dolny ŚląskKomunikacjaWybieram kolejZagłębie Miedziowe

Wybieram kolej. Chocianów ma pociąg, ale nie myśli o autobusach dojazdowych

Od 11 grudnia do Chocianowa wróciły pociągi. To druga gmina w powiecie polkowickim, która uzyska dostęp do połączeń realizowanych przez Koleje Dolnośląskie

Otwarcie linii do Chocianowa to kolejna inwestycja Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei. Województwo Dolnośląskie przejęło linię kolejową Chocianów – Duninów w roku 2020. W kolejnym roku ogłoszono przetargi na wycinkę drzew i krzewów oraz projekt i wykonanie robót rewitalizacyjnych.

Tymoteusz Myrda z zarządu województwaRealizujemy długofalową strategię Zarządu Województwa Dolnośląskiego, by odzyskiwać nieużytkowane linie kolejowe i przywracać na nich połączenia pasażerskie, dając coraz szerszemu gronu Dolnoślązaków dostęp do kolei

Polskie Linie Kolejowe wyremontowały zaś ponad 6 km odcinku Rokitki – Duninów.

Mieszkańcy gminy Chocianów będą mogli dojechać m.in. do Legnicy i Wrocławia, co pozwoli im korzystać z kolejowych i autobusowych połączeń dalekobieżnych oraz dojazd do portu lotniczego w stolicy Dolnego Śląska. W sumie rewitalizacja linii 303 oraz 316 kosztowała prawie 23 miliony złotych, również z wykorzystaniem środków unijnych.

Tomasz Kulczyński, Burmistrz Chocianowa: To dla nas wielki dzień, po ponad 20 latach mamy okno na świat. Jesteśmy przekonani i wierzymy w to, że ta kolej zmieni oblicze naszej gminy i przyczyni się do jej dalszego rozwoju

Czytaj też: RAPORT HIPERMIASTA: Transport publiczny na Dolnym Śląsku wymaga poprawy

Czy będą autobusy dojazdowe w Chocianowie?

Stoimy na stanowisku, że sprawny system powinien opierać się na współdziałaniu połączeń kolejowych i autobusowych, które powinny dowozić do kolei, która powinna być szkieletem.

Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk”  finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny zwróciło się do Urzędu Miasta w Chocianowie z pytaniami dotyczącymi komunikacji w gminie. Przedstawiamy pytania wraz z odpowiedziami.

1. Czy gmina Chocianów w związku planuje uruchomienie autobusów dowozowych do pociągów? Jeśli tak – na jakich trasach? Jeśli nie – dlaczego i czy będzie rozważane takie uruchomienie?

Gmina na chwilę obecną nie planuje uruchomienia autobusów dowozowych do pociągów.

2. Czy gmina Chocianów korzystała Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej? Jeśli tak – w jakich latach i jakie kwoty? Jeśli nie – czy były podejmowane analizy problemu? Czy będzie próba skorzystania z takich funduszy?

Gmina Chocianów nie jest organizatorem publicznego transportu zbiorowego dlatego nie składa wniosku do FRPA.

Czytaj też: Raport Hipermiasta. Transport kolejowy na Dolnym Śląsku jest dobry, ale może być lepiej

3. Czy były organizowane konsultacje społeczne ws. komunikacji publicznej w gminie? Jeśli nie – czy będą zorganizowane?

Nie były organizowane konsultację społeczne ws. komunikacji publicznej.

4. Czy gmina Chocianów podejmie działania w kierunku przedłużenia renowacji linii kolejowej w kierunku Przemkowa?

Działania w kierunku przedłużenia renowacji linii kolejowej w kierunku Przemkowa leżą po stronie Gminy Przemków.

5. Czy istniejące połączenia autobusowe w kierunku Lubina i Polkowic zostaną dopasowane do połączenia kolejowego?

Połączenia autobusowe dostosowane są pod dowóz dzieci do gminnych szkół, a więc na razie nie.

6. Czy dworzec w Chocianowie zyska nowe funkcje w związku z powrotem połączeń kolejowych? Czy zaplanowano powiązanie dworca z miastem?

Tak, dworzec zyska nowe funkcje m.in. „Budowa Regionalnego Centrum Patriotyzmu im. Marii i Lecha Kaczyńskich.”

Czytaj też: Legnica nieszczególnie zajmuje się smogiem transportowym i przyszłością komunikacji miejskiej

Nasza ocena odpowiedzi

Niestety, nie otrzymaliśmy odpowiedzi na wszystkie pytania, zwłaszcza dotyczące przyszłości. Obecnie gmina nie jest organizatorką transportu publicznego, ale sednem naszych pytań było właśnie to, że powinna rozważyć taką organizację, a także zorganizować konsultacje z mieszkańcami gminy w tej sprawie.

Jeśli burmistrz Chocianowa rozumie rolę kolei, to warto żeby poszły za tym działania, które będą wzmacniać transport publiczny w całej gminie.

Nie zgadzamy się, że „działania w kierunku przedłużenia renowacji linii kolejowej w kierunku Przemkowa leżą po stronie gminy Przemków.” Uważamy, że mieszkańcom Chocianowa i całej gminy także może zależeć na połączeniach z sąsiednim samorządem, zatem w tej sprawie powinien istnieć wspólny front gmin i powiatów.

Czytaj też: Potrzebny lepszy transport do Międzygórza, dolnośląskiej „Małej Szwajcarii”


Fot tytułowe – Pociągi Kolei Dolnośląskich na stacji Chocianów / CC-BY-NC-SA 4.0.


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu Klimat na Dolny Śląsk zachęcać będzie mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” realizowanego przez Towarzystwo Benderowskie w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

 

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Skip to content