Jak wygląda transport publiczny w powiecie kłodzkim? Nasza wizyta
Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, odwiedziło powiat kłodzki w ramach wizyty studyjnej.
Celem wyjazdu do Kłodzka, Lądka-Zdroju i Polanicy-Zdroju była ocena kwestii, związane z transportem. Wizyta była częścią przygotowywania raportu o wykluczeniu transportowym w powiecie kłodzkim.
Czytaj więcej: RAPORT HIPERMIASTA: Transport publiczny na Dolnym Śląsku wymaga poprawy
Na trasie Wrocław-Kłodzko kursują elektryczne pociągi Kolei Dolnośląskich, które są niezwykle popularne wśród podróżnych. Do Kłodzka w rozkładzie jest obecnie 14 połączeń dziennie, co wydaje się liczbą dobrą jak na polskie warunki, choć w miarę rozwoju powinna zwiększać się do 20 tak, by zapewnić zasadniczy takt godzinny oraz półgodzinny w godzinach szczytu.
W centrum Kłodzka istnieje przejście podziemne, które w czasie budowy w latach 70. XX wieku było zapewne chlubą twórców i oznaką nowoczesności. Dziś tego typu rozwiązania są uważane za przestarzałe.
Centrum Kłodzka wraz z Rynkiem jest strefą wyłącznie pieszą, co zachęca do spacerów w tym obszarze.
Od ubiegłego roku na trasie Kłodzko Miasto-Stronie Śląskie kursują autobusy Kolei Dolnośląskich, z których skorzystaliśmy na trasie do Lądka. Są częścią zintegrowanego systemu, traktowane jak pociągi – kursują na tym samym bilecie, czekają na skomunikowanie. Tak właśnie docelowo powinien wyglądać zintegrowany system kolejowo-autobusowy w całym regionie.
Podróż przedłużona jest przez konieczność obsługi przystanku Krosnowice (które posiadają kolejowe połączenie z Kłodzkiem i Wrocławiem). Jako kolejowa komunikacja zastępcza powinien obsługiwać wszystkie przystanki.
Czytaj też: Sukces! Szklarska Poręba polepszy komunikację miejską i stworzy plan rozwoju transportu
W Lądku-Zdroju przystanek autobusowy położony jest między centrum miasta z rynkiem a uzdrowiskiem. Niestety, właśnie z uwagi na status kolejowej komunikacji zastępczej niemożliwe jest stworzenie drugiego przystanku.
Czytaj też: Raport Hipermiasta. Transport kolejowy na Dolnym Śląsku jest dobry, ale może być lepiej
W przyszłości, zgodnie z zapowiedziami województwa dolnośląskiego, wyremontowana zostanie trasa kolejowa z Kłodzka do Stronia Śląskiego przez Lądek-Zdrój. Z uwagi na znacznie gorsze położenie dworca kolejowego w Lądku w stosunku do dworca autobusowego, niezbędne wydaje się uruchomienie połączeń dowozowych (w tym do innych miejscowości gminy Lądek Zdrój).
Skorzystaliśmy również z usług PKS Kłodzko na trasie z Kłodzka do Polanicy-Zdroju.
Niestety, autobus mocno się spóźnił, gdyż stał w półgodzinnym korku przy centrum handlowym Twierdza.
Czytaj też: Stwórzmy komunikację autobusową w Zagłębiu Miedziowym!
Okazuje się, że obsługiwanie galerii handlowej jest konieczne. Autobus, który był pusty w centrum Kłodzka, wypełnił się klientami centrum handlowego. Uważamy, że budowa centrum handlowego na obrzeżach miasta, bez obsługi koleją, była błędem. Obecnie jednak system transportowy musi uwzględniać tę inwestycję i potrzeby mieszkańców.
Czytaj też: W powiecie dzierżoniowskim powstanie związek transportowy!
Dworzec autobusowy w Polanicy-Zdroju położony jest w oderwaniu od dworca kolejowego, za to znacznie bliżej centrum miejscowości, z uzdrowiskiem.
Pociąg KD z Kudowy-Zdroju był opóźniony, jednak został skomunikowany został na stacji Kłodzko Miasto z powrotnym kursem do Wrocławia.
Czytaj też: Aglomeracja wrocławska zasługuje na lepszy transport publiczny
Fot tytułowe – Lądek-Zdrój / CC-BY-NC-SA 4.0.\
Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie zachęcać będzie mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.
Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” realizowanego przez Towarzystwo Benderowskie w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.