Klimat na Dolny ŚląskKomunikacjaWybieram kolej

Raport Hipermiasta: Planowanie transportu na Dolnym Śląsku musi uwzględnić i kolej i autobusy

Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” przygotowało trzeci już raport Hipermiasta, dotyczący planowania i finansowania transportu publicznego na Dolnym Śląsku.

TU CZYTAJ RAPORT

Raport Hipermiasta. Czy transport publiczny na Dolnym Śląsku będzie miał priorytet?

Transport publiczny przez lata nie miał priorytetu w planowaniu i realnej strategii polskich samorządów, w tym na Dolnym Śląsku. Olbrzymie finanse kierowane były na drogi, a inwestycje w transport publiczny były znacznie mniejsze.

To podejście zaczyna się zmieniać, także dzięki funduszom europejskim oraz kolejnym strategiom Unii Europejskiej.

– Dolny Śląsk mimo likwidacji licznych tras kolejowych i tak ma sporą sieć w stosunku do innych regionów kraju. Po okresie likwidacji zaczyna się reaktywacja i to dobry trend. Rozwój kolei pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie regionu. Transport bardziej efektywny niż autobusowy i bardziej można na nim polegać. To miejsca pozbawione kolei mają największe bezrobocie w województwie, np. w gminie Góra, gdzie przekracza ono powyżej 15% – mówi Miłosz Cichuta z Akcji Miasto i Towarzystwa Benderowskiego.

Czytaj też: RAPORT HIPERMIASTA: Transport publiczny na Dolnym Śląsku wymaga poprawy

Raport Hipermiasta. Czekamy na reaktywacje kolei

Czekamy zwłaszcza na takie reaktywacje tras kolejowych, jak realizowane czy planowane przez województwo dolnośląskie remonty do Karpacza, Świeradowa-Zdroju, Stronia Śląskiego, Góry czy Niemczy i Piławy Górnej, a także przez PLK razem z samorządem – do Bogatyni czy Złotoryi.

Tory w Karpaczu
Tory w Karpaczu CC-BY-NC-SA 4.0.

Istotne dla rozwoju regionu będą też inwestycje, planowane w ramach Kolei Dużych Prędkości.  Na Dolnym Śląsku nowa linia ma przebiegać przez okolice Bierutowa i Jelcza-Laskowic. Możliwe będzie także wykorzystanie w ruchu lokalnym, z Kluczborka i Namysłowa do Siechnic i Wrocławia. Kolejna inwestycja ma połączyć Jaworzynę Śląską ze Świdnicą, Wałbrzychem i Kamienną Górą, a dalej prowadzić do Pragi.

Czytaj też: Stwórzmy komunikację autobusową w Zagłębiu Miedziowym!

Raport Hipermiasta. Co z koleją miejską?

Od wielu lat zarówno w dokumentach strategicznych, podkreśla się konieczność tworzenia kolei miejskiej lub aglomeracyjnej w aglomeracji wrocławskiej. Przez lata powstawały liczne propozycje i koncepcje.

– Należy dążyć do 30-minutowego taktu na takich połączeniach jak np. na trasie do Leśnicy czy do Kobierzyc. Bez często kursujących pociągów nie będzie prawdziwej kolei aglomeracyjnej – podkreśla Cichuta.

Dworzec Główny we Wrocławiu
Dworzec Główny we Wrocławiu CC-BY-NC-SA 4.0.

Poważnym problemem infrastrukturalnym jest niewystarczająca przepustowość wrocławskiego węzła kolejowego, która uniemożliwia uruchamianie kolejnych kursów regionalnych. Wyzwaniem jest zwłaszcza niewydolność estakady, łączącej węzeł grabiszyński z Dworcem Głównym.

Ciekawym kierunkiem jest też Kolej Aglomeracyjna Zagłębia Miedziowego.

Czytaj też: Dopytujemy o transport publiczny w Bolesławcu. Co z funduszami UE?

Raport Hipermiasta. Autobusy muszą być systemem

Co jednak jasne, sama kolej jednak nie wystarczy, bo nie wszędzie na Dolnym Śląsku są tory. Spójny system transportu publicznego wymaga szerokiej sieci linii autobusowych. Niestety, transport autobusowy nie ma powszechnego organizatora, a niektóre samorządy nie poczuwają się do organizacji transportu publicznego.

Cichuta: – Do funkcjonowania transportu publicznego niezbędne jest publiczne finansowanie. Siatka połączeń, która ma być dobrą ofertą, nie będzie z początku rentowna. Potrzebujemy częstych połączeń, bo pasażer nie zrezygnuje z samochodu dla sześciu połączeń na dobę.

Z badania przeprowadzonego przez działaczy wynika, że m.in. gmina Stronie Śląskie, gmina Legnickie Pole, powiat legnicki czy powiat zgorzelecki nie skorzystały ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych (tzw. funduszu PKS-ów).

Innym problemem jest brak integracji taryfowej. Z niewielkimi wyjątkami, każdy z  przewoźników lub organizatorów komunikacji miejskiej stosuje własny system biletowy, co jest czynnikiem odstraszającym pasażerów, którzy chcieliby podróżować z przesiadką. W innych państwach, jak Niemcy, Austria, Szwajcaria, Francja, tworzy się regionalne związki transportowe z jedną taryfą na wszystkie środki transportu.

Czytaj też: Dolny Śląsk na rowery! Raport Hipermiasta o polityce rowerowej

Raport Hipermiasta. Za wcześnie na elektryki?

Ostatnio sporo mówi się o elektromobilności czy autobusach wodorowych. To oczywiście dobry kierunek dla dużych miast, czy w perspektywie długofalowej, natomiast jak na razie wiele miejsc potrzebuje stworzenia jakiegokolwiek systemu transportu publicznego.

Autobus PKS Kłodzko
Autobus PKS Kłodzko CC-BY-NC-SA 4.0.

Cichuta: – Siatka połączeń na Dolnym Śląsku jest niespójna, mamy białe plamy w połączeniach. Autobusy elektryczne są droższe niż standardowe, nie mówiąc już o wodorowych. Na razie nas na to nie stać, gdy mamy problem z wydaniem pieniędzy na sensowną sieć transportu publicznego.

Raport Hipermiasta. Gdzie wsparcie od państwa?

Raport zajmuje się także m.in. strategiami rozwoju transportu w samorządach, a także zawiera szereg rekomendacji na przyszłość.

– Należy kontynuować program przejmowania i remontu linii kolejowych w województwie, a także powiązać go z rozwojem sieci autobusów dowozowych. Korzystne jest łączenie wspólnych biletów dla różnych przewoźników, a w perspektywie, systemowe stworzenie wspólnego biletu dolnośląskiego i krajowego – stwierdzają autorzy raportu. – Potrzebne jest systemowe wsparcie państwa dla transportu publicznego, a także rozwój tzw. Funduszu PKS-ów przez umowy wieloletnie oraz zwiększenie kwoty dotacji.

Niestety, jak zwraca się uwagę w raporcie, państwo polskie w czasie inflacji i kryzysu nie wspiera sektora transportu publicznego, choć wsparcie uzyskała motoryzacja jako całość, przez obniżki paliwa.

Czytaj też: Czy Zawidów realizuje swój plan na zielone miasto?


Fot tytułowe – Przystanek autobusu KD w Lądku-Zdroju / CC-BY-NC-SA 4.0.


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu Klimat na Dolny Śląsk zachęcać będzie mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” realizowanego przez Towarzystwo Benderowskie w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Skip to content