Spotkanie o klimacie, autobusach, kolei i wykluczeniu transportowym
Przez ponad rok w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny działacze kierowali do samorządów liczne wnioski m.in. dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego, polityki rowerowej, adaptacji do zmian klimatu czy gospodarki niskoemisyjnej.
Powstało także siedem raportów, dotyczących m.in. transportu publicznego, rowerowego, planowania przestrzennego i klimatu czy informacji publicznej. Efekty działań można zobaczyć na stronie Hipermiasto.
Czytaj też: Raport Hipermiasta: Planowanie transportu na Dolnym Śląsku musi uwzględnić i kolej i autobusy
– Ochrona klimatu to sprawa, który wymaga wielu zmian w dziedzinie transportu, energetyki. Najważniejsza jest zmiana myślenia i przygotowanie się na czekającą nas zmianę. Samorządy powinny być liderami tej zmiany. Dużą szansą są fundusze Unii Europejskiej, ale trzeba dobrze je wykorzystać – podkreśla Jeremi Jarosz z Towarzystwa Benderowskiego.
Szczególnie dużo czasu aktywiści poświęcili transportowi publicznemu. Według działaczy, żeby zwalczyć emisje transportowe na Dolnym Śląsku, konieczne jest – oprócz dalszego rozwoju połączeń kolejowych – stworzenie publicznego systemu autobusowego, obejmującego cały region. Obecnie bowiem wiele części regionu jest wykluczone transportowo.
– Wykluczenie pojawia się w każdej części Dolnego Śląska poza większymi miastami. Szczególnie dotknięte problemem są np. okolice Bystrzycy Kłodzkiej czy Milicza, a nawet w Zagłębiu Miedziowym czy powiecie wrocławskim, które nie są biednymi rejonami. Niektórzy włodarze uważają, że transport zbiorowy jest niepotrzebnym wydatkiem i wszyscy mają samochód – mówi Miłosz Cichuta z Akcji Miasto i Towarzystwa Benderowskiego.
W ramach działań udało się m.in. skłonić Szklarską Porębę do rozwijania transportu publicznego, a także polepszyć transport w Zagłębiu Miedziowym. Apele wpłynęły też na zmianę rozdzielania funduszy europejskich w regionie czy na projekty, wybrane do funduszu osiedlowego na wrocławskim Ołbinie.
O ochronie klimatu, transporcie publicznym i wykluczeniu transportowym rozmawiać będą: Miłosz Cichuta, wiceprezes Akcji Miasto i działacz Towarzystwa Benderowskiego i Mateusz Kokoszkiewicz, dziennikarz Gazety Wyborczej.
Spotkanie będzie podsumowaniem realizowanego przez Towarzystwo Benderowskie w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia projektu „Klimat na Dolny Śląsk”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Spotkanie rozpocznie się 25 kwietnia o godz. 17 w centrum H5 przy ul. Hercena 5 (niedaleko ul. Kołłątaja i Wzgórza Partyzantów, dojazd tramwajami 2, 5, 8, 9, 11 i autobusami A, 114, 120 145, 146).
Czytaj też: Wybieram kolej. Co dalej ze wspólnym biletem na MPK Wrocław, Koleje Dolnośląskie i Polregio?
Fot. tytułowe: Oleśnicka Komunikacja Miejska / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.
Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” realizowanego przez Towarzystwo Benderowskie w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.