Mobilna Poradnia Prawna. Zapraszamy do bezpłatnych porad prawnych
Projekt “Mobilna Poradnia Prawna” realizowany przez Wrocławską Poradnię Prawną i Stowarzyszenie Nowoczesnej Edukacji Prawnej w ramach projektu „Polskie Inicjatywy Poradnicze” dofinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2023-2033. Operatorami Projektu są: Fundacja Przestrzeń Lokalna, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, LGD Stowarzyszanie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszanie LGD „TRYGON-Rozwój i Innowacja
Chcemy zaoferować mobilne i zdalne formy poradnictwa prawnego. Mobilne doradztwo – w miejscach dopasowanych do potrzeb. Nie będziemy na stałe wynajmować w konkretnych godzinach, ale umawiać się na konkretne godziny.
Zaoferujemy też poradnictwo zdalne – przez Internet (maile, komunikatory, wideo), w godzinach dopasowanych do potrzeb chętnych.
Z uwagi na duże ucyfrowienie wrocławian, również promocja w dużej mierze będzie w formie elektronicznej, poprzez popularne wśród mieszkańców miasta strony w mediach społecznościowych.
Zapraszamy do kontaktu: wroclawska.poradnia@gmail.com lub Facebook.
Czytaj też: Poradniki prawne dla obywateli i z obywatelami. Tematy wybieramy wspólnie z czytelnikami
Wrocławianie a internet
“Wrocławianie są szczególnie mocno obecni w internecie i spędzają coraz więcej czasu jak na Polskę. Jak wskazuje Wrocławska Diagnoza Społeczna, „W przypadku wrocławskich gospodarstw domowych w sektorze sprzętów elektronicznych dominują komputery przenośne, czyli laptopy – są w posiadaniu 82,9% gospodarstw domowych, w tym prawie 10% gospodarstw dysponuje 2. sztukami i więcej”, a „stały dostęp do Internetu posiada 93,5% wrocławian”. Z naszych doświadczeń wynika, że zwłaszcza osoby w wieku 20-40 lat spędzają w Internecie sporo czasu.
Teoretycznie istnieje we Wrocławiu 27 punktów poradnictwa prawnego, lecz de facto zlokalizowane są w 9 miejscach. Wrocław jest ogromnym miastem, a osiedla są często wielkości średnich miast (dla przykładu osiedle Ołbin ma 30 tys. mieszkańców). Dotarcie do punktu w godzinach otwarcia jest często wyzwaniem, zwłaszcza dla osób pracujących oraz które nie posiadają samochodu. Do tego z uwagi na liczbę spraw nie mogą poświęcić tyle czasu, ile wymagają trudne sprawy.
Rynek usług prawnych we Wrocławiu jest drogi (godzina kosztuje od 150 do 300 zł). Chcemy, by każdy miał dostęp do profesjonalnej usługi, niezależnie od miejsca zamieszkania, zasobności portfela i tego, czy pasują mu godziny otwarcia biur poradnictwa.
Czytaj też: Nowoczesna Poradnia Prawna. Porady przez internet w trudnych sprawach prawnych