Baza wiedzyKomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatuWybieram kolej

Kolej Dużych Prędkości Wrocław/Poznań-Łódź-Warszawa. Kluczowa inwestycja dla Polski

Między Wrocławiem a Łodzią i Warszawą nie ma dziś bezpośredniej, szybkiej trasy kolejowej, dlatego czasy przejazdu są dla pasażerów mniej atrakcyjne niż podróż samochodem lub samolotem.

Czytaj też: Sławomir Czerwiński: Trasa tramwajowa na Maślice nie może być na rezerwie. Czekamy na niego od lat

KDP. Szybko do Łodzi i Warszawy

Po wybudowaniu linii dużych prędkości czas podróży z Wrocławia do Warszawy skróci się do 1 godz.  45 min (z obecnych 3:45-4 godzin), a czas podróży do Łodzi do 1 godz. (dziś jeździmy tą trasą ok. 3 godz.). Pociągi mają się tu rozpędzać do 250 km/h, przy czym tzw. prędkość projektowa to 350 km/h – do takiej prędkości będzie można w przyszłości podnieść parametry bez konieczności przebudowy torów.

Niektórzy eksperci mówią, że od razu powinno się zakładać 350 km/h. – System i tak musi być certyfikowany do prędkości maksymalnej możliwej w przyszłości do uzyskania. Skoro więc wszystko będzie przygotowane pod 350 km/godz., po co certyfikować go tylko na 250 – mówił Piotr Malepszak na łamach „Gazety Wyborczej”.

Między Wrocławiem i Łodzią powstaną dwie nowe stacje pasażerskie: Czajków i Wodzierady. Pociągi będą mogły się też zatrzymywać w Czernicy Wrocławskiej, Kępnie i Sieradzu. Ta ostatnia zostanie całkowicie przebudowana na potrzeby węzła, z którego pociągi będą zmierzać w kierunku Wrocławia lub Poznania.

Odcinek Kolei Dużych Prędkości z Wrocławia do Łodzi stanowi przedłużenie 140-kilometrowego fragmentu z Warszawy do Łodzi, który jest najbardziej zaawansowany. Na ten odcinek uzyskano 300 mln zł z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Dotacja posłuży na opracowanie projektu budowlanego strategicznej linii Kolei Dużych Prędkości między Warszawą a Łodzią.

Linia kolejowa WarszawaŁódź jest obecnie w trakcie zaawansowanych prac projektowych. Dokumentację dla odcinka Warszawa – CPK od listopada ubiegłego roku przygotowuje konsorcjum  Metroprojektu i Sud Architekt Polska, a pozostały odcinek – firmy Egis Poland, Egis Rail i Jaf–Geotechnika. Jak wynika z harmonogramu, projektowanie powinno zakończyć się pod koniec pierwszego kwartału 2024 roku.

Zaawansowany jest też drugi tunel pod Łodzią. Trwa też postępowanie przetargowym pn. Budowa konstrukcji oporowej komory „Retkinia” oraz ‎konstrukcji oporowej komory rozjazdowej „Fabryczna” w ramach projektu „Budowa tunelu dalekobieżnego w Łodzi w ciągu linii kolejowej nr 85″. Postępowanie wygrała firma Budimex.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach została już wydana dla odcinka Warszawa-CPK, a postępowanie ws. odcinka CPK-Łódź toczy się. Zostały też złożone wnioski dla poszczególnych odcinków na trasie Łódź-Sieradz-Wrocław. Nie dotyczy to tunelu pod Łodzią, który ma obowiązującą nadal decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach decyzji.

Czytaj też: Eksperci: Potrzebujemy Kolei Dużych Prędkości. Priorytetem linia “igrek” Wrocław/Poznań-Łódź-Warszawa

Gdzie zatrzyma się KDP?

Połączenie KDP ma powstać między Warszawą, CPK i Łodzią a Wrocławiem i Poznaniem. Ta koncepcja od swojego kształtu jest nazywana „igrekiem”.

Obecnie nowa trasa jest projektowana, a jej budowa zostanie zrealizowana w ramach umowy, która została podpisana w lipcu 2022 roku. Obowiązuje ona przez 8 lat i jest warta maksymalnie 7 miliardów złotych. Pierwsze prace mają ruszyć w 2024 roku.

Między Wrocławiem i Łodzią powstaną dwie nowe stacje pasażerskie: Czajków i Wodzierady. Pociągi będą mogły zatrzymywać się także w Czernicy Wrocławskiej, Kępnie i Sieradzu. planach jest zmiana stacji PKP Sieradz w nowoczesny węzeł przesiadkowy połączona z całkowitą rewitalizacją jej otoczenia.

– Odcinek Wrocław – Łódź to jedna z najbardziej potrzebnych inwestycji kolejowych w Polsce – przekonuje Konrad Majszyk ze spółki CPK. – To fragment trasy między Wrocławiem a Warszawą. Dzisiaj między tymi miastami brakuje bezpośredniej, szybkiej trasy kolejowej, dlatego czasy przejazdu są dla pasażerów mniej atrakcyjne niż podróż samochodem lub samolotem.

Powstała też Koncepcja zapewnienia taboru pasażerskiego w związku z realizacją programu CPK, która przewiduje powołanie spółki zależnej, której głównym zadaniem będzie zakup i zarządzanie taborem, niezbędnym do obsługi projektowanych linii Kolei Dużych Prędkości (KDP). Przewiduje się prędklość do 250 km/h i podwójne zasilanie 3 kV DC i 25 kV AC.

Nowy rząd za kontynuacją KDP

Trasa KDP była planowana jeszcze za czasów rządu Donalda Tuska czyli koalicji PO-PSL.

Poseł Maciej Lasek z Koalicji Obywatelskiej uważa, że trasa do Warszawy ma spore znaczenie i powinna być zbudowana.

 – Nie zrezygnujemy z linii „Igrek”, która ma połączyć Warszawę z Łodzią, Wrocławiem i Poznaniem. To jedna z niewielu szykowanych tras, które mają duże uzasadnienie, bo prognozy przewozów pasażerskich są tam duże. Może będzie mała korekta trasy, by zminimalizować koszty społeczne – powiedział Lasek w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Również Paulina Matysiak z Lewicy zapowiadała kontynuację projektu.

– Nawet jeżeli będą zmiany w projekcie w przyszłym rządzie to co najwyżej kosmetyczne. O tym projekcie mówiło się już za rządów PO-PSL. Za rządów PiS doszły elementy kolejowe, a my tej kolei naprawdę dzisiaj potrzebujemy. To będzie dla nas skok cywilizacyjny, który naprawdę pozwoli nam się rozwijać. Potrzebujemy dobrego transportu publicznego w Polsce podkreślała posłanka Matysiak.

Czytaj też: Jak zwalczać wykluczenie transportowe? Autobus i pociąg dla każdego

O KDP na debacie Akcji Miasto

Akcja Miasto 8 listopada w Barbarze przy ul. Świdnickiej we Wrocławiu zorganizowała powyborczą debatę o kluczowych sprawach transportowych, ważnych dla Wrocławia i Dolnego Śląska.

Wydarzenie miało miejsce w ramach projektu “Tramwaje i kolej dla klimatu” finansowanego z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Podczas debaty poruszono tematykę Kolei Dużych Prędkości.

– Pojawiły się głosy m.in. ze strony posła Macieja Laska czy posłanki Pauliny Matysiak, by Kolej Dużych Prędkości, zwłaszcza na odcinku Wrocław-Warszawa z odnogą do Poznania przez Kalisz i tunelem przez Łódź warto zachować. Zresztą to był pomysł z czasów PO  – przypominał Mateusz Kokoszkiewicz.

Anna Kołodziej: – W CPK setki milionów złotych miliony złotych idą w zarządzanie łąką. Temat lotniska powinien być zamknięty, ale temat Kolei Dużych Prędkości jest istotny, potrzebujemy ich. Strona społeczna powinna mieć ogromny udział w planowaniu przebiegu tras i trzeba je planować w sposób merytoryczny.

Izabela Bodnar: – Nie potrzebujemy ogromnego lotniska w Baranowie, ale część kolejowa jest bardzo potrzebna Polsce. Powinna być skorelowana z tym, co robi Unia Europejska i można współpracę uściślić. Połączenie do Warszawy przez Łódź w czasie mniejszym niż dwie godziny byłoby na pewno wspaniałym rozwiązaniem.

Jakub Nowotarski: – Kolej Dużych Prędkości to potrzeba cywilizacyjna. Połączenie do Warszawy, które zajmowałoby dwie godziny, to coś co Wrocławiowi jest potrzebne, a może nawet się nam należy. To absurdalne, że do Warszawy oddalonej o 350 km szybciej leci się samolotem. Mamy przykłady, gdzie takie koleje funkcjonują, stawia też na to coraz bardziej Bruksela, można się ubiegać o środki unijne. Cieszę się z tych deklaracji powyborczych, bo w trakcie kampanii były różne głosy. Zostawmy lotnisko z boku, ale mam nadzieję że prace nad linią kolejową przyspiesza.

Pociąg TGV we Francji
Pociąg TGV we Francji / Cramos / CC-BY-SA 4.0.

Michał Jaros: – Oczywiście jestem za Kolejami Dużych Prędkości. Co do CPK ten projekt nigdy nie był z nami konsultowany, nie byliśmy zaproszeni do udziału, a to powinien być projekt ogólnonarodowy. Dziś CPK kojarzy się tylko z lotniskiem w Baranowie, choć za tym szła też Kolej Dużych Prędkości, które rzeczywiście są nam potrzebne. Ale ile razy w ciągu roku musimy jechać do Warszawy? A ile z nas codziennie dojeżdża do pracy w okolicy? Potrzebujemy dziś zamiast lobbować nad Koleją Dużych Prędkości, która jest oczywiście istotna, lobbować za rozwiązaniami, które poprawią nasze codzienne dojazdy do pracy.

Czytaj też: Wniosek o przystanek przy Racławickiej na TOW. Dla Grabiszynka, Krzyków, Borka

Debata o KDP

O KDP była też mowa podczas drugiej debaty, zorganizowanej w ramach projektu “Tramwaje i kolej dla klimatu”, który finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

– Jest w Polsce zapotrzebowanie na Kolej Dużych Prędkości. Analizy tworzone od wielu lat pokazują, że przynajmniej kilka linii ma uzasadnienie ruchowe i ekonomiczne, kilka innych ma powiązać z siecią europejską. 160 km/godz. to za mało, bo nie powinniśmy skupiać się na prędkości maksymalnej, a handlowej czyli realnej. Linia musi mieć prędkość maksymalną na 60 proc. długości, są zwolnienia, a wtedy handlowa wychodzi 80-100 na godzinę. Do tego dochodzi gwałtowny rozwój bezpłatnej sieci dróg ekspresowych i autostrad i trudno jest pociągowi konkurować z autostradą, która pozwala jechać 130-140 km/godz – mówił Piotr Rachwalski, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Metropolitalnej w Świerklańcu i były prezes Kolei Dolnośląskich.

Według uczestników debaty same modernizacje starych tras nie wystarczą.

– Ciągłe modernizacje przynoszą mordowanie potoków pasażerskich. Dojeżdżam z Łodzi do Warszawy do pracy od 2015 r. i spędzałem 3,5 godziny w pociągu zamiast godzinę 20. Ile osób nie zmieni tego na autostradę? Potem linia kolejowa oferuje te same czasy przejazdy co w późnym PRL-u. Bez nowych linii kolejowych nie ruszymy. Łatwiej jest wybudować nową linię niż podnosić parametry linii, która już istnieje – powiedział Jarosław Ogrodowski.

Czytaj też: Ulica Ruska dla aut. Gdy nie będzie deptakiem, to nadal będą rządzić samochody


Fot tytułowe –  Tunel w Łodzi / materiały spółki CPK


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie zachęca mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Skip to content