Baza wiedzyTramwaje i kolej dla klimatuWybieram kolej

Linia kolejowa na wrocławskie lotnisko. Czy pomysł wróci do realizacji?

Do licznych lotnisk na świecie docierają połączenia kolejowe. W Polsce da się dojechać pociągiem na lotniska w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Lublinie czy Olsztynie.

Czytaj też: Tramwaj do ul. Racławickiej. Dla rozbudowujących się Krzyków i Grabiszynka

Kolej na lotnisko. Był przed Euro 2012

Przed Euro 2012 planowano budowę ok. trzykilometrowej linii, która łączyłaby lotnisko z linią E-30 w kierunku Legnicy i Zgorzelca.

Linia E-30
Linia E-30

W 2007 roku było przygotowywane studium wykonalności dla tego projektu, ale niestety pomysł został wycofany przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Spółka nie złożyła jednak w terminie wniosku o dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Sprawa wróciła w 2011 r., gdy pomysłem zajęły się władze Dolnego Śląska.

– Samorząd Województwa Dolnośląskiego wybuduje linię kolejową do wrocławskiego Portu Lotniczego. Mamy nowy projekt tej trasy i przystępujemy do jego realizacji. Decyzję w tej sprawie Zarząd Województwa podejmie na najbliższym posiedzeniu, już przyszłym tygodniu. Inwestycję tę zrealizuje Dolnośląska Służba Dróg i Kolei, która wystąpi o dotację ze środków RPO. Część pieniędzy pochodzić będzie też z budżetu województwa. Liczymy też, że władze Wrocławia dołożą się do tego projektu – deklarował marszałek województwa Marek Łapiński.

Koszt inwestycji wstępnie oszacowano wtedy na 60-70 mln zł, z czego połowa ma pochodzić z dotacji unijnej. Również wtedy projekt nie został zrealizowany.

Czytaj też: Linia kolejowa nr 751. Kolej miejska dla Nowego Dworu i Muchoboru Wielkiego?

Lotnisko z peronem dla pociągu

Na lotnisku wrocławskim powstał nawet peron. Pasażerowie z peronu wychodziliby na istniejące schody ruchome, którymi wjeżdżaliby na poziom 0, na wprost hali odlotów. Działają również windy, które obecnie służą chętnym do modlitwy w lotniskowej kaplicy.

Pociąg po drodze z Dworca Głównego zabierałby pasażerów ze stacji Wrocław Muchobór, Wrocław Nowy Dwór i Wrocław Żerniki. Za tą ostatnią rozpoczynałby się trzykilometrowy odcinek nowych torów, który prowadziłby do zbudowanego już tunelu pod lotniskiem i dworca czołowego.

W ramach planu PKP PLK zaplanowano także łącznicę w stronę Leśnicy i Legnicy, dlatego możliwe byłoby też kierowanie pociągów regionalnych lub aglomeracyjnych przez lotnisko. Zwłaszcza że w ramach programu Kolej Plus możliwe będzie połączenie np. Dworca Świebodzkiego ze Środą Śląską.

Czytaj też: Tunel kolejowy pod Wrocławiem. Realny czy fantastyczny?

 Kolej a lotnisko. Temat odżywa

 Temat wrócił w 2023 r.

– Zapewniamy transport na lotnisko, jednak zależy nam na stworzeniu wygodnej dla pasażerów opcji. Autobus z centrum, w zależności od natężenia ruchu, jedzie 40-45 minut. Pociąg tę trasę pokonywałby w 20 minut. Zabierałby znacznie więcej pasażerów niż autobus, a przy tym byłby bardziej niezawodny. Dodajmy do tego walor ekologiczny i mniejszy ruch na trasie do lotniska – mówiła Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektorka wydziału transportu urzędu miejskiego.

Aktualnie na lotnisko można dotrzeć z centrum linią 106. Jej kursowanie poprawiło się gdy powstała trasa tramwajowa z buspasem na Nowy Dwór, jednakże na dalszym odcinku nadal stoi w korkach.

Według szacunków, koszt budowy połączenia kolejowego do portu lotniczego im. Kopernika wraz z uruchomieniem dworca czołowego wyniósłby 250 mln zł.

W międzyczasie w ramach budowy obwodnicy Leśnicy i al. Stabłowickiej zaplanowano wiadukt nad ewentualną trasą kolejową.

Wiadukt nad linią kolejową na lotnisko
Wiadukt nad linią kolejową na lotnisko

Czytaj też: Przystanek kolejowy Arkady. Ważna inwestycja dla kolei miejskiej Wrocławia

Inna linia na lotnisko?

Inny pomysł zakładał wykorzystanie linii kolejowej E-30 z Legnicy do Wrocławia oraz linii nr 274 w kierunku Wałbrzycha oraz linię, która byłaby dwustronna. To tzw. wariant południowy, który łączyłby się ze stacją Wrocław Zachodni.

Do tego pomysłu już jednak władze samorządowe nie wracały.


Fot tytułowe – Lotnisko Wrocław / Strumyczek /  CC-BY-SA 4.0.


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie zachęca mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Skip to content