KomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatu

Pieszo-rowerowe kładki dla Wrocławia. Niezbędne inwestycje dla zrównoważonej mobilności

W ramach projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny powstała analiza „Kładki dla Wrocławia”.

W analizie można przeczytać, jakie kładki są postulowane do budowy, wraz z mapami i zdjęciami, i jakie może to przynieść korzyści.

Czytaj też: Badanie transportu na osiedlach. Czym jeżdżą wrocławianie do pracy, jakich chcą zmian w MPK Wrocław?

Kładki, Odra i transport

Wrocław każdemu kojarzy się z Odrą, która jest rzeką uwielbianą przez mieszkańców miasta i turystów. Wrocławianie chętnie spacerują i jeżdżą rowerem, ale również korzystają z wałów w dojazdach i dojściach do pracy czy szkoły.

Niestety, rzeka bywa także barierą dla ruchu pieszego czy rowerowego, zwłaszcza gdy na długich odcinkach pozbawiona jest możliwości przejazdu przez jej koryto. 

Budowa kładek potencjalnie tworzy zupełnie nowe, szybkie przejazdy rowerowe, co powoduje zwiększenie konkurencyjności wobec samochodów. Warto również połączyć plany budowy kładek z systemem kolejowym i tramwajowym, ułatwiając dojazd do stacji kolejowych, przystanków tramwajowych.

Kładka Ołbin-Zacisze

We Wrocławiu istnieje już szereg kładek, które służą mieszkańcom. Część istnieje od czasów przedwojennych, niektóre wybudowano w PRL-u i III RP. Nadal jednak potrzeby są spore, zwłaszcza biorąc pod uwagę rozwój miasta w nowych miejscach, a także potrzebę kształtowania zrównoważonej mobilności w mieście. Budowa kładek jest także w pełni zgodna z polityką klimatyczną i założeniami Europejskiego Zielonego Ładu.

Czytaj też: Profesor Knoflacher: Miasta muszą być skoncentrowane na człowieku, priorytetem przyjazność dla pieszych

Kładki nad torami i w planach urzędowych

Poza kładkami nadrzecznymi, czasem niezbędne są również kładki nad torami kolejowymi. Linie kolejowe, które również są bogactwem miasta i umożliwiają stworzenie kolei aglomeracyjnej, również stanowia barierę dla ruchu rowerowego i pieszego.

Nieczynna kładka nad torami (Przedmieście Oławskie)

Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej z 2019 r. przewiduje, że częścią zadania pt. “Likwidacja luk w systemie tras rowerowych jest “Realizacja zadań inwestycyjnych polegających na łączeniu sieci rowerowej w spójny system poprzez dobudowę niezbędnych

brakujących elementów zdefiniowanych w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Wrocławia. Wśród tych elementów są m.in.: łączniki  pozwalające na pokonanie barier przestrzennych takich jak rzeki i linie kolejowe (m.in. przejazdy pod mostami, przekroczenia linii kolejowych, kładki).

PZMM w ramach działania “lepszenia dostępności pieszej Centrum” ustala zaś “działania w kierunku stworzenia lepszych warunków dla swobodnego przemieszczania się pieszych, a tym samym zwiększenie atrakcyjności Centrum poprzez dodatkowe przejścia piesze, dostęp do przystanków komunikacji zbiorowej, kładki nad fosą i Odrą (…).”

– Ruchowi pieszo-rowerowemu mocno sprzyjają kładki, których budowa jest kilkanaście-kilkadziesiąt razy tańsza od mostów drogowych. Tym sposobem ruch pieszy i rowerowy zyskuje najczęściej nowe, konkurencyjne wobec samochodu, połączenie – pisało w 2016 r. Hipermiasto.

Czytaj też: Kluczowe działania dla osiedli dla zrównoważonego transportu [ANALIZA HIPERMIASTA]


Fot. tytułowe – Rowery przy Dworcu Głównym / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Skip to content