KomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatuWybieram kolej

Apel do rad miejskich o poparcie Kolei Dużych Prędkości. Kluczowa inwestycja dla Polski

Towarzystwo Benderowskie na podstawie art. 241 kodeksu postępowania administracyjnego zwróciło się z wnioskiem do rad miejskich w Kaliszu, Sieradzu i Łodzi o podjęcie uchwały (apelu, rezolucji, stanowiska) z poparciem budowy Kolei Dużych Prędkości – linia “igrek” (Wrocław/Poznań-Kalisz-Sieradz-Łódź-Warszawa.

Wniosek powstał w ramach projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Czytaj też: Wniosek o przystanek przy Racławickiej na TOW. Dla Grabiszynka, Krzyków, Borka

Dlaczego Kolej Dużych Prędkości?

Kolej Dużych Prędkości to kluczowa inwestycja dla Polski. Przez ostatnie 30 lat w Polsce nie budowano nowych linii kolejowych, a sieć kolejowa nie odpowiada obecnym potrzebom. Pociągi kursują wolno, a obecne linie mają zbyt małą przepustowość.

Najważniejsza z programu KDP jest tzw. linia igrek. Linia “igrek” była planowana jeszcze w czasach rządów koalicji PO-PSL, choć o nowym połączeniu Dolnego Śląska i Mazowsza mówiło się jeszcze od XIX wieku. Warto dodać, że budowa linii kolejowej jest zupełnie niezależna od budowy Centralnego Portu Lotniczego.

Szybka kolej będzie istotną inwestycją także dla wszystkich miejscowości leżących na trasie – Poznania, Wrocławia, Kalisza, Sieradza, Łodzi czy Warszawy.

Dla przykładu, z Wrocławia do Warszawy będzie można dojechać w godzinę 45 minut, z Wrocławia do Łodzi w godzinę, z Poznania do Łodzi w godzinę 10 minut, z Poznania do Warszawy w 2 godziny, z Poznania do Kalisza w 35 minut.

Co istotne, zgodnie z założeniami na linię będą mogły wjechać także pociągi regionalne i towarowe, będzie zatem dobrze wykorzystywana i zmieni oblicze kolei w Polsce. Do tego uwolnione zostanie miejsce na istniejących liniach, co umożliwi zwiększenie np. kursów aglomeracyjnych w okolicach Warszawy, Łodzi, Poznania i Wrocławia, czy regionalnych w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, Mazowszu i w województwie łódzkim.Kolej Dużych Prędkości, tunel w Łodzi / CPKUważamy, że jest w stanie zmienić i zwiększyć rozwój regionalny. Z KDP będą korzystać również mieszkańcy mniejszych miejscowości, dojeżdżając samochodem lub autobusem. Wskazuje na to przykład francuskiego TGV.

Budowa KDP będzie jednak dla całego kraju, gdyż skróci np. dojazd również ze Szczecina z Legnicy i Jeleniej Góry do do Łodzi i Warszawy czy z Lublina i Białegostoku do Wrocławia i Poznania.

Unia Europejska stawia na rozwój kolei szybkich prędkości, a linia “igrek” została wpisana na listę sieci transeuropejskich przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej.

Od wielu lat szybkie linie budują m.in. Francja, Niemcy, Belgia, Austria, Hiszpania i Włochy. Po budowie linii igrek należy rozważać dalsze inwestycje, które włączą naszą sieć kolei dużych prędkości w sieć europejską.

Uzyskiwanie decyzji administracyjnych dla linii 85 i 86 jest na tyle zaawansowane, że należy trzymać się przyjętego przebiegu i nie powinien ulegać już zmianom.

Warto dodać, że obecna koalicja rządowa zdecydowała o kontynuacji budowy, wypowiadali się w tej sprawie m.in. wiceministrowie Maciej Lasek i Piotr Malepszak. Wsparcie samorządu terytorialnego będzie na pewno istotnym głosem za budową linii KDP.

Czytaj więcej: Kolej Dużych Prędkości Wrocław/Poznań-Łódź-Warszawa. Kluczowa inwestycja dla Polski


Fot tytułowe –  Pociąg TGV we Francji / Cramos / CC-BY-SA 4.0.


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie zachęca mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Skip to content