Kolej Dużych Prędkości dla Polski i Wrocławia. Debata ekspertów
Kolej Dużych Prędkości to inwestycja, na którą stawiają m.in. Japonia, Chiny, Niemcy, Francja, Hiszpania i Wielka Brytania, a także Unia Europejska w ramach wizji rozwoju kolei w Europie.
Debatę w tej sprawie organizuje Akcja Miasto w ramach projektu “Tramwaje i kolej dla klimatu” finansowanego z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Debata rozpocznie się o godz. 18 w piątek 8 grudnia w Barbarze przy ul. Świdnickiej 8b we Wrocławiu.
Kolej Dużych Prędkości dla Polski
Od lat trwa dyskusja o KDP również w Polsce. Za czasów rządów koalicji PO-PSL była mowa o budowie tzw. linii igrek z Wrocławia i Poznania do Łodzi i Warszawy. Ten pomysł wrócił również w poprzedniej kadencji, w ramach tzw. CPK.
W ramach linii KDP przewidziano m. in. nowe tory w aglomeracji wrocławskiej, które ułatwią przejazd pociągów towarowych oraz regionalnych np. w stronę Namysłowa i Kluczborka. Niezbędna będzie także przebudowa Dworca Głównego, która umożliwi zwiększenie liczby składów.
Z kolei budowa nowej linii KDP z Wrocławia do Wałbrzycha i Pragi może połączyć polską kolej z siecią kolei europejskich, umożliwiając szybki, konkurencyjny wobec samolotu dojazd z różnych polskich miast m.in. do Monachium czy Paryża.
Czytaj też: Politycy o transporcie dla Wrocławia. Czekamy na metropolię i Wrocławski Węzeł Kolejowy
Debata o Kolei Dużych Prędkości
Przy rozmowie o przyszłości projektu KDP pojawia się jednak szereg pytań m.in. o to, jak realizować ten projekt z poszanowaniem kontekstu lokalnego i o konkretne priorytety inwestycyjne.
- Jakub Janas, działacz Akcji Miasto, współtwórca akcji „Kolej na Wrocław” i jeden z liderów projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”
- Jarosław Ogrodowski, ekspert do spraw rozwoju lokalnego, były pracownik Centralnego Portu Komunikacyjnego i działacz stowarzyszenia „Tak dla Łodzi”
- Piotr Rachwalski, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Metropolitalnej, były prezes Kolei Dolnośląskich i PKS Słupsk
Czytaj też: Przyszłość regionu to Dolnośląski Związek Transportowy dla kolei i autobusów
Fot tytułowe – Tunel w Łodzi dla Kolei Dużych Prędkości / CPK
Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie zachęca mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.
Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.