Komunikacja miejska w Szklarskiej Porębie powinna się rozwijać
Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” zwróciło się do urzędu miejskiego w Szklarskiej Porębie z wnioskiem dotyczącym działań, zmierzających do poprawy transportu publicznego w Szklarskiej Porębie. Wniosek jest jednym z efektów wizyty studyjnej do Szklarskiej Poręby.
Zmiany w komunikacji miejskiej Szklarskiej Poręby
Komunikacja miejska działa w Szklarskiej Porębie od 23 maja. Funkcjonuje tylko od poniedziałku do piątku, a pasażerowie mogą skorzystać z czterech par kursów tylko w dni robocze.
Ze Szklarskiej Poręby Dolnej można pojechać o godz. 6:55, 9, 11:30 oraz 16, a ze Szklarskiej Poręby Górnej w drugą stronę o 7:30, 9:30, 12 oraz 16:30. Jak ocenia zatem „Transport Publiczny”, szklarski system jest zatem dość ubogi.
Przez lata w Polsce nie było rozwoju komunikacji zbiorowej i potrzebne są inwestycje oraz przekonywanie, żeby stała się realną alternatywą. Rozwój komunikacji miejskiej potrzebny jest nie tylko z uwagi na cele klimatyczne oraz potrzebę ograniczania ruchu samochodowego, ale również z uwagi na zwalczanie wykluczenia komunikacyjnego osób, nieposiadających samochodu, zwłaszcza uczniów, studentów, osób starszych, osób niepełnosprawnych.
„Strategia zrównoważonego rozwoju dla miasta Szklarska Poręba na lata 2020-2026” przewiduje (str. 44) cel, którym jest „rozwój komunikacji miejskiej”. Na stronie 55 określono Cel operacyjny 5.5. Stworzenie komunikacji miejskiej – Zadanie 1 System zoptymalizowanych połączeń na terenie miasta. Naszym celem jest właśnie optymalizacja tych połączeń.
Potrzebne zmiany
Komunikacja miejska Szklarskiej Poręby powinna być też odpowiednio promowana, we wszystkich możliwych kanałach informacji, w tym ulotki w hotelach, plakaty, itd.
Uważamy również, że zmianom powinna podlegać Powiatowa Komunikacja Karkonoska, m.in. przez przedłużenie części kursów do dolnej stacji wyciągu na Kopę. Wniosek w tej sprawie zostanie wysłany do starostwa powiatowego w Jeleniej Górze.
Czytaj też: Rewolucja w komunikacji miejskiej Wałbrzycha? Dopytujemy!
Przywrócenie połączeń między Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrojem
Popieramy także przywrócenie połączeń do Świeradowa-Zdroju. Brak połączeń między dwoma ważnymi kurortami Gór Izerskich utrudnia życie turystom i mieszkańcom i zmusza do korzystania z samochodu. Kursy mogłyby zostać połączone z kursami na wyciąg na Szrenicę lub do Wodospadu Kamieńczyka. Można je także połączyć z kursami Powiatowej Komunikacji Karkonoskiej, we współpracy ze starostwem powiatowym i PKS „Tour” Jelenia Góra.
„Strategia zrównoważonego rozwoju dla miasta Szklarska Poręba na lata 2020-2026” przewiduje (str. 43) cel, którym jest „ekologiczna komunikacja pomiędzy Jelenią Górą, Szklarską Poręba, Karpaczem, Świeradowem-Zdrój”, a także „poprawa komunikacji z sąsiednimi gminami”.
Stworzenie kompleksowego dokumentu dotyczącego przyszłości transportu zbiorowego w rejonie Szklarskiej Poreby
Warto, by działania transportowej opierały się na solidnych podstawach. Niezbędny jest skonsultowany z mieszkańcami, interesariuszami i ekspertami dokument strategiczny,
„Strategia zrównoważonego rozwoju dla miasta Szklarska Poręba na lata 2020-2026” przewiduje (str. 78) uchwalenie następujących dokumentów „plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego”, „plan zrównoważonej mobilności” i „strategia rozwoju elektromobilności”.
Uważamy, że w gminie tej wielkości co Szklarska Poręba wystarczy jeden kompleksowy dokument transportowy, określający zwłaszcza potrzeby transportowe w zakresie komunikacji zbiorowej i sposoby odpowiadania na nie. Dobrym rozwiązaniem byłoby też stworzenie takiego dokumentu wspólnie np. z powiatem karkonoskim, gminą Piechowice i gminą Świeradów-Zdrój tak, by wspólnie zorganizować optymalną komunikację miejską i międzygminną, odpowiadającą na potrzeby mieszkańców i turystów oraz zapewniającą rozwój.
Przygotowanie projektu zakupu autobusów z funduszy europejskich
W ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027 dostępne będą fundusze na niskoemisyjny transport – 2.1.2.5. Mobilność miejska i aglomeracyjna (kody interwencji 081 Infrastruktura czystego transportu miejskiego – 22,7 mln euro oraz 082 Tabor czystego transportu miejskiego – 15,6 mln euro).
Zgodnie z uwagami Komisji Europejskiej wysłanymi do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego fundusze na ten cel powinny być do tego zwiększone.
Zakupiony tabor – np. wspólnie, we współpracy z gminami Świeradów Zdrój, Piechowice, Karpacz czy powiatem karkonoskim – mógłby obsługiwać komunikację miejską Szklarskiej Poręby oraz międzygminną, np. do Świeradowa-Zdroju, Piechowic czy Karpacza. Konkretne rozwiązania powinny wynikać z badań oraz dokumentu, o którym mowa w pkt C.
Czytaj też: Stwórzmy komunikację autobusową w Zagłębiu Miedziowym!
Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” Towarzystwa Benderowskiego w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.