Dolny ŚląskKomunikacjaNa straży Europejskiego Zielonego Ładu w transporcie

Komunikacja w czasie powodzi. Zmiany we Wrocławiu, Głogowie, na Dolnym Śląsku

Powódź w województwie dolnośląskim wprowadziła sporo zmian w transporcie publicznym, zarówno kolejowym, jak i autobusowym.

W ramach projektu „Na straży Europejskiego Zielonego Ładu w transporcie” prowadzonego przez Towarzystwo Benderowskie współfinansowanego przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities” opisujemy zmiany w transporcie (aktualne na 22 września o godz. 22).

Koleje Dolnośląskie. Tym razem na północy województwa

Koleje Dolnośląskie uruchomiły komunikację zastępczą dla odcinka Rudna Gwizdanów – Głogów obowiązywać będzie do poniedziałku. Jak podają KD, w związku z wydłużonym czasem przejazdu autobusów mogą wystąpić opóźnienia i ewentualne problemy ze skomunikowaniem niektórych połączeń.

Pociągi w relacji do Zielonej Góry z Głogowa i Nowej Soli oraz do Wrocławia Głównego z Lubina, Legnicy i Wołowa mogą być opóźnione o ok. 30 minut z powodu konieczności skomunikowania ich z autobusami komunikacji zastępczej.

Rozkład jazdy autobusów za pociąg dla odcinka Rudna Gwizdanów – Głogów:

Odwołany został również Pociąg do kultury z Wrocławia do Berlina.

Pomiędzy Kłodzkiem a Ścinawką Średnią kursuje komunikacja zastępcza do czasu przywrócenia możliwości wjazdu pociągów na stację Kłodzko Miasto.

Również około 800-metrowy tor pomiędzy Orłowicami a Świeradowem-Zdrojem jest obecnie naprawiany po powodzi. Do końca września na tym odcinku będą kursować autobusy komunikacji zastępczej.

Nieczynna jest nadal linia autobusowa komunikacji zastępczej do Stronia Śląskiego. W poniedziałek zaplanowano kolejną wizję lokalną, która sprawdzi możliwości uruchomienia autobusu.

Nadal są poważne utrudnienia w dotarciu do miejscowości w rejonie Stronia Śląskiego, Lądka Zdroju, Żelazna, Barda, Gierałtowa. Do niektórych – na przykład, do Bielic, można dojechać tylko quadem.

Czytaj też: Jakub Nowotarski: Europejski Zielony Ład w transporcie to mocne stawianie na transport publiczny

Powódź we Wrocławiu. Zmiany w MPK Wrocław

We Wrocławiu nadal zamknięte są ulice: Ludowa, Marszowicka, Opatowicka i Starodworska, Ślęzoujście, mosty Średzkie.

MPL Wrocław skróciło linię 100 do pętli Księże Wielkie, na linii 101 kursy skierowane objazdem w obu kierunkach przez ul. Boguszowską, na linii 103 – kursy wariantowe w kierunku Janówka skrócone do pętli Pracze Odrzańskie, linia 120 jest skrócona do skrzyżowania ulic Na Niskich Łąkach i Rakowieckiej.

Linia 920 została zawieszona do odwołania, 117 i 917 kursuje do pętli w Gałowie, zamiast do pętli Ratyń, trasa autobusu 909 skrócona została do pętli w Samotworze, linia 123 kursuje przez ul. Jeleniogórską i Stabłowicką, a 923 przez Dolnobrzeską i Wińską do Wilkszyna.

Czytaj też: Powodziowe zmiany w transporcie publicznym. Jak kursują autobusy i pociągi na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu?

Powódź 2024. Autobusy w regionie

Polbus PKS informuje, że w związku z dalszym zamknięciem skrzyżowania między Kątami Wrocławskimi a Sośnicą, autobus linii 92 pojedzie z Kątów Wrocławskich do Krzyżowic objazdem z pominięciem Krobielowic.

Linia nr 20 MPK Świdnica dojeżdża do Wieruszowa, co oznacza, że wszystkie linie tej spółmki kursują zgodnie z rozkładem jazdy.

Dział Komunikacji Zbiorowej Zarządu  Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu
informuje, że w związku z zamkniętą drogą nr 383 pomiędzy Jedliną Zdrój a Walimiem od dnia 21 września 2024 do odwołania wprowadzony zostanie objazd dla linii komunikacyjnej nr 5.

>
Autobus linii 5

Autobusy z Placu Zwycięstwa w Jedlinie – Zdroju kursować będą ulicami Piastowska i Wałbrzyska do ul Świdnickiej w Olszyńcu i dalej w kierunku Walimia i Rzeczki. Autobusy nie będą obsługiwać przystanków w Jedlinie-Zdrój: Zamkowa, Jedlinka, Świdnicka 11, Kłodzka 6. W Olszyńcu przystanek w kierunku Walimia przeniesiony zostanie na ul. Wałbrzyską.

Związek Powiatowo-Gminny „Sowiogórskie Autobusy” poinformował poinformował, że od poniedziałku, (23 września 2024 roku), zostaje odwieszona linia nr 7, jeżdżąca na trasie Dzierżoniów – Nowizna -Mościsko. Tym samym komunikacja na terenie powiatu dzierżoniowskiego wraca do normalności po tygodniowej przerwie.

Czytaj też: Transport we Wrocławiu ma szanse być lepszy. Uwagi aktywistów uwzględnione m.in. w sprawie tramwajów i kolei miejskiej

Rowerzyści i piesi podczas powodzi

We Wrocławiu zamknięte są dla ruchu pieszego: ciągi pieszo-rowerowe zlokalizowane pod przeprawami: most Pokoju, mosty Warszawskie, mosty Jagiellońskie, most Szczytnicki, kładka Zwierzyniecka, kładka Złotnicka, schody między wyspą Daliowa a mostem Piaskowym, jaz Opatowicki i most Jarnołtowski.

Nie wolno także spacerować i jeździć rowerem po wałach, zgodnie z zarządzeniem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Nieczynne są nadal również niektóre stacje Wrocławskiego Roweru Miejskiego, położone w okolicach rzek.

Czytaj też: Powódź na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Jak działa transport publiczny, gdzie można dojechać

Powódź 2024. Jak kursują PKP Intercity?

W poniedziałęk 23 września 2024 r. IC nr 73104/5 „Mehoffer” relacji Zielona Góra Główna – Przemyśl Główny zostanie odwołany na odcinku z Wrocławia do Zielonej Góry.

Wprowadzono zostało wzajemne honorowanie biletów IC w pociągach Kolei Dolnośląskich oraz Polregio na odcinku Zielona Góra Główna – Wrocław Główny.

W związku z powodzią, można bez opłaty zwrócić bilety krajowe PKP Intercity kupione do 15 września i międzynarodowe kupione do 22 września, ważne na przejazdy w okresie do 26 września.

Czytaj też: Tramwaj w ul. Gajowickiej. Musi powstać od razu przy przebudowie, bez „przejściowego” buspasa


Projekt „Na straży Europejskiego Zielonego Ładu w transporcie” współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021 – 2027.

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Projekt realizuje Towarzystwo Benderowskie w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Akcja Miasto. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Dodaj komentarz

Skip to content