Baza wiedzyKomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatuWrocław Polanowice-Poświętne-LigotaWrocław Sołtysowice

Linia kolejowa nr 292 dla ruchu pasażerskiego. Realna szansa na odkorkowanie północy Wrocławia

Linia kolejowa nr 292 powszechnie kojarzona jest z wyremontowanym dla potrzeb ruchu pasażerskiego odcinkiem Wrocław Sołtysowice – Jelcz Miłoszyce.

Ruch został zawieszony w 2020 roku, a wrócił w 2022 roku dzięki funduszom Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego, inwestycję prowadziła spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

W ramach prac budowlanych powstały też nowe przystanki we Wrocławiu: Wrocław Strachocin, Wrocław Popiele i Wrocław Wojnów Wschód, a przystanki Wrocław Kowale, Wrocław Wojnów i Wrocław Swojczyce zostały wyremontowane. Na trasę wyjechały pociągi Kolei Dolnośląskich.

Linia kolejowa nr 292 - stacja Wrocław Kowale
Linia kolejowa nr 292 – stacja Wrocław Kowale

Czytaj też: Na Dworzec Świebodzki wrócą pociągi. Czy tory powinny być na powierzchni?

Odcinek do remontu

Tymczasem istnieje również inny odcinek linii kolejowej nr 292, między stacjami Wrocław Sołtysowice i Wrocław Osobowice, przebiegający przez Karłowice, Sołtysowice, Polanowice, Poświętne czy Ligotę.

W 2020 r. umożliwiono dojazd linią do Centrum Logistyczneego BSH, a pociągami transportowane są piekarniki i lodówki produkowane we Wrocławiu. Inwestycja wymagała wybudowania od podstaw bocznicy kolejowej oraz systemu rozładunku.

– Zbudowana infrastruktura kolejowa umożliwia przyjmowanie oraz załadunek AGD made in Wrocław do 8 wagonów. Dzięki tej inwestycji BSH ma możliwość regularnego przewozu AGD do konsumentów, z wykorzystaniem najbardziej ekologicznej formy transportu – mówił Dariusz Bogacz z firmy BSH.

Linia kolejowa nr 292 - bocznica do BSH
Linia kolejowa nr 292 – bocznica do BSH

Według aktywistów linia nr 292 mogłaby jednak służyć również przewozom pasażerskim.

– Sieć kolejowa we Wrocławiu jest bardzo bogata. Przykładem miejsca, gdzie kolei pasażerskiej do tej pory w ogóle nie było, jest linia nr 292 Wrocław Sołtysowice – Wrocław Osobowice, która jest istotna dla północnych osiedli miasta. Tworząc przystanki przy ul. Kamieńskiego na Polanowicach i Żmigrodzkiej na Poświętnem, moglibyśmy zatrzymać ruch do miasta z północy Wrocławia. Mieszkańcy i osiedli w mieście i gmin ościennych z północy mogliby poruszać się w szybki sposób w transporcie Wrocławia – uważa Miłosz Cichuta z Akcji Miasto i Towarzystwa Benderowskiego.

Linia kolejowa nr 292 - okolice ul. Prusickiej
Linia kolejowa nr 292 – okolice ul. Prusickiej

W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia z 2018 r. przewidywano, że „w przypadku potrzeby uruchomienia północnej obwodnicy kolejowej dopuścić ustalenie jej przebiegu w ramach wskazanego korytarza linii kolejowej 292 na kierunku Wrocław Osobowice–Jelcz-Laskowice. Należy wspierać wszelkie działania polegające na włączeniu linii kolejowych w system transportowy miasta i aglomeracji. W pierwszej kolejności dotyczy to rewitalizacji linii 292 na trasie Wrocław Osobowice–Jelcz-Laskowice (…)”

Linia kolejowa nr 292 - okolice ul. Złotowskiej
Linia kolejowa nr 292 – okolice ul. Złotowskiej

W studium zagospodarowania przestrzennego przewidziano trzy przystanki:

Linia kolejowa nr 292 - okolice ul. Kamieńskiego
Linia kolejowa nr 292 – okolice ul. Kamieńskiego
  • przy ul. Żmigrodzkiej (Poświętne), niedaleko centrum handlowego Marino
Linia kolejowa nr 292 - okolice ul. Żmigrodzkiej
Linia kolejowa nr 292 – okolice ul. Żmigrodzkiej

Należałoby jednak w ramach prac studialnych i przygotowawczych rozważyć również przystanek w okolicach ul. Obornickiej.

Niezbędna byłaby także budowa łącznicy, umożliwiającej zjazd z linii kolejowej nr 292 w stronę przystanku Wrocław Różanka i stacji Wrocław Popowice i Wrocław Mikołajów.

Czytaj też: Zabytkowa estakada kolejowa w centrum Wrocławia, popularny „nasyp”. Rozbudowa o czwarty tor niezbędna

Kolej lepsza niż obwodnica

Wrocławski urząd miejski planuje budowę równoległej obwodnicy śródmiejskiej (tzw. Aleja Północna), która może kosztować aż 400 mln zł. Są wątpliwości, czy to dobre rozwiązanie.

– Na północy Wrocławia mamy nieczynną dziś linię – łącznik między Sołtysowicami a Osobowicami, gdzie można by zyskać połączenie pociągiem na odcinku równoległym do planowanej obwodnicy śródmiejskiej. Ten odcinek mógłby zostać dofinansowany, a byłby rozwiązaniem ekologicznym. Wylanie betonu na obwodnicę tylko zwiększy ruch, a ona się za dwa-trzy lata zakorkuje. Zaś gdyby kolej pękała w szwach, bo wszyscy by z niej korzystali, wtedy można by uruchomić dodatkowe linie – mówił Piotr Szymański, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia już w 2021 roku.

Linia kolejowa nr 292 - okolice ul. Kamieńskiego
Linia kolejowa nr 292 – okolice ul. Kamieńskiego

Tymczasem mieszkańcy okolicy, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych, zwracają uwagę na to, że może nie tylko dalej zakorkować okolicę, ale też zniszczyć cenne przyrodniczo obszary i zwiększyć hałas:

  • „Obecnie to nie jest projekt na te czasy, ale zatrzymany w latach 70. Nie widzę myślenia o zachowaniu jak największej liczby drzew, a widzę bezsens powielania tras dla pieszych i rowerzystów, którzy bezpiecznie i bez spalin mogą poruszać się wałami.  o nie jest projektowanie przyjazne ludziom i naturze. Psie Pole już teraz cierpi na zakorkowanie, a tutaj zaoszczędzono na tym, żeby korki powiększyć.”
  • „Jestem mieszkańcem ulicy Torfowej i absolutnie nie zgadzam się, jak i liczna część mieszkańców i mieszkanek Sołtysowic na budowę II etapu alei Północnej w takiej odległości od naszych domów, jak i lasu. Urok Sołtysowic zniknie, na co nie ma mojej zgody.Proszę nie niszczyć już więcej  przyrody w tym pięknym mieście. Aleja przyniesie nieodwracalne dla flory i fauny skutki, nie wspominając o zdrowiu ludzi. Jest wiele innych rozwiązań po zakończeniu etapu I, np. poszerzenie al. Poprzecznej do dwóch pasów w kierunku ul. Sołtysowickiej, rondo łączące al. Poprzeczną i ul. Sołtysowicką.”
  • „Uważam, że budowa drogi w formie zaplanowanej przez miasto jest dużym zagrożeniem dla różnorodności biologicznej tych terenów – nie potrzebujemy niszczyć kolejnych zdrowych ekosystemów na terenie i w okolicach naszego miasta skoro i tak mamy ich już tak mało. W obrębie miejsc, w których ma powstać droga istnieje ogromna różnorodność gatunków, które powinny być chronione, co jest priorytetem, jeśli chcemy aby Wrocław miał szansę być „zielonym miastem”.”

Czytaj też: Tramwaj na Klecinę i południowe Krzyki. Pojawia się i znika z planów


Fot tytułowe –  Linia kolejowa nr 292 – okolice ul. Prusickiej/ Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie zachęca mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Skip to content