Oleśnica odpowiada na pytania o transport rowerowy w mieście
Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny zajmuje się m.in. czystym transportem, w tym rowerowym.
Podczas wizyty studyjnej w Oleśnicy zauważyliśmy, że przy ul. 11 listopada w centrum Oleśnicy istnieją pasy i drogi rowerowe. To dobrze, że istnieją i na uwagę zasługuje chęć promocji transportu rowerowego w tej wielkości mieście, choć można mieć pewne uwagi dotyczące m.in. niezrozumiałego przechodzenia pasów w drogi rowerowe.
W Oleśnicy spotkaliśmy sporo rowerzystów, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że często w miastach tej wielkości nie ma dużego ruchu rowerowego.
Czytaj więcej: Wizyta w Oleśnicy. Dworzec, rowery i planowanie
Rowery w Oleśnicy. Co w strategii?
Strategia rozwoju Miasta Oleśnicy wskazuje m.in., że „Zbyt skromna, jak na potrzeby blisko 40-tysięcznej społeczności miasta i ludności okolicznej jest ogólnodostępna baza i oferta rekreacyjna. Za mało jest ścieżek rowerowych”, a także „Istniejąca sieć tras rowerowych jest bardzo skromna. Miasto, zwłaszcza jego centrum, pozostaje trudno dostępne dla ruchu rowerowego. Rozwój turystyki rowerowej w Polsce i jej korzystne perspektywy na terenie Dolnego Śląska nakazują zajecie się tym problemem i w perspektywie kilku lat rozbudowanie sieci tras rowerowych”.
Podejście związane z turystyką to jednak zbyt mało. Jak podkreśla ją autorzy Dolnośląskiej Polityki Rowerowej, ” Rowery odzyskują powoli należne im miejsce w systemach transportowych, przełamując hegemonię aut, czy uzupełniając ofertę komunikacji zbiorowej”, a także „Najsilniejszym czynnikiem zdolnym trwale i masowo zmienić zachowania transportowe wydaje się być racjonalny wybór: jeśli rowerem będzie można się poruszać szybko, bezpiecznie, wygodnie i tanio, wiele osób naturalnie wybierze ten bezemisyjny środek transportu.”
W DPR czytamy również, że „Bezpieczna, spójna i wygodna infrastruktura rowerowa jest podstawą rozpowszechniania ruchu rowerowego. Obecnie realizacja infrastruktury rowerowej nie jest wynikiem zintegrowanego planowania strategicznego, którego zasadniczym celem jest dbałość o spójność i bezpieczeństwo tras. Znaczna część infrastruktury rowerowej powstaje przy okazji modernizacji i budowy infrastruktury drogowej lub „punktowych” inicjatyw, co nie wpływa korzystnie na kształtowanie transportu rowerowego w ujęciu systemowym.”.
Czytaj też: Dopytujemy o transport publiczny w Bolesławcu. Co z funduszami UE?
Pytania TB ws. rowerów w Oleśnicy
Dlatego też Towarzystwo Benderowskie zwróciło się do Urzędu Miasta w Oleśnicy z pytaniami dotyczącymi komunikacji rowerowej w mieście. Przedstawiamy odpowiedzi.
1. Czy istnieje dokument-strategia, który w całości lub części dotyczy kwestii rowerowych? Czy będą tworzone takie dokumenty?
Koncepcja Rozwoju ścieżek rowerowych dla Miasta Oleśnicy w 2012 (możliwe przesłanie materiałów w formie elektronicznej, prosimy o kontakt: biuro@sdm.olesnica.pl).
Niestety, na przesłaną prośbę nie było odpowiedzi.
Aktualizacja z 19 kwietnia:
Po publikacji otrzymaliśmy maila o tym, że informacje zostały wysłane, a także ponownie wysłaną strategię. Publikujemy ją tutaj.
2. Kto w strukturach urzędu zajmuje się sprawami rowerowymi?
Sekcja Dróg Miejskich w Oleśnicy.
3. Jakie inwestycje rowerowe były w ostatnich pięciu latach w mieście? Jakie są planowane? (wnosimy o podanie lokalizacji i ewentualnie kosztów)
Inwestycje zrealizowane w 2018:
– Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż nasypu kolejowego od ul. Dąbrowskiego do ul. Wiejskiej
– Budowa ścieżki rowerowej oraz fragmentów chodników w ciągu drogi wojewódzkiej 451 (ul. Krzywoustego) w Oleśnicy – Etap I oraz Etap II podetap 1.
Inwestycje zrealizowane w 2019:
– Rozbudowa ul. Limanowskiego w Oleśnicy.
– Budowa ścieżki rowerowej w ciągu dróg powiatowych ul. M. Skłodowskiej-Curie, 11 Listopada, Kolejowej, M. Reja, 3 Maja i Ludwikowskiej w Oleśnicy.
Czytaj też: Czy dolnośląskie samorządy zajmą się klimatem? Wyzwania są spore
Inwestycje zrealizowane w 2020:
– Budowa ciągu pieszo – rowerowego na dz. 94.14/2 na od. od Ludwikowskiej do Żytniej
– Budowa sieci dróg dla rowerów oraz parkingów Parkuj i Jedż (P&R) na terenie gmin Oborniki Śląskie, Wisznia Mała, Kobierzyce i Gminy Miasto Oleśnica – Rozbudowa wraz z przebudową drogi gminnej (ul. Motoryzacyjna) w zakresie budowy ciągu pieszo – rowerowego
Inwestycje zrealizowane w 2021:
– Przebudowa ul. Krótkiej z dostosowaniem do ruchu rowerowego,
Inwestycje zrealizowane w 2022:
– Budowa ciągu dla pieszych w łącznik ul. Otwartej z ul. Moniuszki,
Inwestycje planowane do realizacji w następnych latach:
– Rozbudowa ul. Wądoły – droga klasy Z, rozwiązania dla rowerzystów,
– Przebudowa ul. Mokrej – wdrożenie dwóch kierunków ruchu, budowa ścieżki rowerowej i chodnika,
– Przebudowa ul. Żytniej – budowa ścieżki rowerowej i chodnika,
– Budowa ciągu pieszo rowerowego w łącznik ul. Otwartej z ul. Limanowskiego,
– Rozbudowa ul. Kopernika wraz z przebudową jezdni, budową fragmentów ścieżek rowerowych, chodników i zatok parkingowych,
– Rozbudowa ul. Akacjowej w zakresie budowy jezdni, chodników i ścieżki rowerowej,
4. Czy Oleśnica zamierza uczestniczyć w Cyklostradzie Dolnoślaskiej? Jeśli tak – jaki projekt? Jeśli nie – dlaczego?
Miasto Oleśnica będzie uczestniczyło w projekcie Cyklostrady Dolnośląskiej, przez nasz teren prowadzi Trasa Kamienna. W chwili obecnej trwają rozmowy z UMWD nad doprojektowaniem brakujących ciągów rowerowych na terenie miasta w ramach w/w trasy
5. Czy przygotowywane są lub będą projekty rowerowe do sfinansowania z Funduszy Europejskich? Jeśli nie – dlaczego? Jeśli tak – jaki jest ich zakres oraz z jakich funduszy planuje się skorzystać?
Tak, w planie jest przygotowanie projektu w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027.
6. Czy były przeprowadzane analizy, badania lub inne dokumenty związane z rowerami?
Została opracowana koncepcja opisana w pkt 1.
7. Czy były organizowane konsultacje społeczne w sprawach związanymi z rowerami? Czy była podejmowana współpraca ze środowiskiem rowerowym, w tym z organizacjami pozarządowymi?
Jest podejmowana współpraca ze środowiskiem rowerowym.
Czytaj też: Urząd nie udostępnienia informacji publicznej? Skarżymy się do rad gmin!
Fot. tytułowe: Rowerzyści w Oleśnicy / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.
Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” realizowanego przez Towarzystwo Benderowskie w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.