Dolny ŚląskKomunikacjaPrawo do petycji - prawo do transportu publicznego!

Powiązać kolej z autobusem. Prawo do transportu publicznego w praktyce

Projekt „Prawo do petycji – prawo do transportu publicznego!” Grant realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu SPLOT WARTOŚCI

Dostępne na warunkach licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 4.0 (CC-BY-NC 4.o)

Celem projektu „Prawo do petycji – prawo do transportu publicznego!” jest m.in. promocja wniosku jako istotnego lokalnego narzędzia wpływu obywatelskiego w dziedzinie transportu i klimatu. Dlatego Towarzystwo Benderowskie wnioskuje o rozwój transportu publicznego, w tym organizację konsultacji społecznych.

Tworzenie wniosków jest także elementem wdrażania Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. W komunikacie z 2019 r. ustanawiającym Europejski Zielony Ład zauważono, że „Droga do zrównoważonego transportu wiedzie przez postawienie na pierwszym miejscu potrzeb pasażerów: trzeba zaoferować im tańsze, bardziej dostępne, zdrowsze i czystsze opcje od tych, z których obecnie najczęściej korzystają”.

Czytaj też: Czy transport publiczny ma płeć? Dobre połączenia są potrzebne przede wszystkim kobietom

Karpacz: trzeba koncepcji autobusowej

Powrót pociągów do Karpacza będzie istotnym wydarzeniem dla regionu i miasta. Dalszymi krokami powinno być zabieganie o bezpośrednie połączenie regionalne do Wrocławia, a także połączenia międzymiastowe do innych regionów Polski.

– Problematyczna wydaje  jedynie lokalizacja dworca, która wymaga stworzenia i implementacji koncepcji transportowej dla dworca – uważa Jeremi Jarosz.

Dlatego zgodnie z art. 241 Kodeksu postępowania administracyjnego Towarzystwo Benderowskie zwróciło z wnioskiem o podjęcie prac nad stworzeniem koncepcji obsługi dworca w Karpaczu publicznym transportem zbiorowym.

– Koncepcja powinna uwzględniać poza koordynacją kursów Powiatowej Komunikacji Karkonoskiej również stworzenie gminnego publicznego transportu zbiorowego, który obsłuży miejsca nieobsługiwane przez PKK. Do strategii należy włączyć powiat, ościenne gminy, a także przedsiębiorców i organizacje pozarządowe. Kolejnym krokiem powinno być uruchomienie transportu, zgodnego z koncepcją, zapewniając jednolity system biletowy zarówno z PKK jak i z Kolejami Dolnośląskimi – dodaje aktywista TB.

Karpacz

Strategia Rozwoju Gminy Karpacz na lata 2021–2030 wyraźnie przewiduje (str. 6) “Problemem jest również brak gminnego transportu zbiorowego, co w połączeniu z brakiem centrum przesiadkowego oraz niedostateczną liczbą miejsc parkingowych dodatkowo osłabia dostępność komunikacyjną gminy”, (str. 11) “Dostępność komunikacyjną gminy zapewni nowoczesna infrastruktura drogowa i kolejowa oraz nowoczesny transport zbiorowy.”, (str. 20).

Strategia Rozwoju Sudety 2030 przewiduje m.in. (str. 54), że “niezbędne jest podjęcie zintegrowanych, systemowych działań w zakresie transportu” i postuluje się (str. 88) “Rozwój transportowych powiązań ośrodków sudeckich umożliwiających lepszą kooperację gospodarczą oraz zwiększającą dostępność turystyczną” oraz (str. 106) “Stworzenie pilotażowych programów komunikacji publicznej (gminnych, powiatowych). Wykreowanie i popularyzacja dobrych praktyk w tym zakresie” i “Stworzenie, w wyniku współpracy JST, aglomeracyjnych zintegrowanych systemów komunikacji publicznej (autobusowej i kolejowej)”.

Analogiczny wniosek trafił również do pobliskich Kowar.

Czytaj też: Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży to poważny problem. Potrzebny lepszy transport publiczny

Kolej do Srebrnej Góry, a autobus?

Aktywywiści wnioskiem o podjęcie prac nad uruchomieniem linii autobusowej łączącej dworzec kolejowy w Srebrnej Górze, twierdzę i Stoszowice – w momencie uruchomienia połączenia kolejowego do Srebrnej Góry

Wcześniej według TB warto pracować nad przedłużeniem linii autobusowej nr 6 z Jemnej do Srebrnej Góry. Linia zapewniłaby transport do Bielawy jeszcze zanim uruchomiona zostanie linia kolejowa.

– Uruchomienie linii kolejowej będzie ważnym wydarzeniem dla Srebrnej Góry i gminy Stoszowice. Uważamy, że należy rozwijać synergię transportu kolejowego i autobusowego, a także organizować linie dowozowe, które umożliwią znaczne poszerzenie zakresu dojazdu transportem publicznym wobec przebiegu tras kolejowych – uważa Jeremi Jarosz z Towarzystwa Benderowskiego.

Naturalnymi kierunkami takiej linii, skorelowanej rozkładowo z pociągiem, są siedziba gminy oraz zabytek rangi europejskiej, którym jest twierdza w Srebrnej Górze, która nie tylko jest na liście krajowej pomników historii, ale też ubiega się o wpis na listę UNESCO.

Srebrna Góra, fot. dolnyslask.pl

Twierdza ma istotne znaczenie dla turystyki regionu. Program rozwoju turystyki dla województwa dolnośląskiego na lata 2023 – 2030 wskazuje (str. 44), że “transport zbiorowy w regionie powinien komunikować główne obszary, ośrodki i obiekty turystyki o skali co najmniej regionalnej, zapewniając skomunikowanie z głównymi ośrodkami oraz węzłami komunikacji krajowej przynajmniej kilka razy dziennie”.

Jak wskazuje się w Planie zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla województwa dolnośląskiego (str. 6), (str. 34) “Turystyka znajduje ważne miejsce w planach  rozwojowych Dolnego Śląska. Warto zwrócić uwagę, że turystyka jest taką dziedziną gospodarki, która po prostu nie może istnieć bez stworzenia możliwości dojazdu. Dlatego skomunikowanie w sytuacji Dolnego Śląska jest ważnym zadaniem dla transportu regionalnego”.

Czytaj też: Joanna Klima: transport publiczny musi zachęcać kierowców do przesiadki

Gmina Lubawka: połączyć Chełmsko Śląskie

Kolejowe powiązanie jest jednym z powodów, dla których transport gminny przydałby się w Lubawce w powiecie kamiennogórskim.

Publiczna komunikacja zbiorowa powinna kursować na trasie Chełmsko Śląskie-Lubawka, gdzie obecnie jest 6 kursów realizowanych jedynie w dni robocze. Taki stan rzeczy oznacza brak elastyczności oraz częściowe wykluczenie transportowe. Na tej trasie powinno być realizowanych co najmniej 10 kursów w dni robocze i 6 kursów w dni wolne. Chełmsko Śląskie jest też przez to niedostępne dla sporej grupy turystów, niekorzystających podczas urlopu lub wakacji z samochodu – uważa Jarosz.

Według TB, kursy z Chełmska Śląskiego powinny być skorelowane przede wszystkim z odjazdami pociągów Kolei Dolnośląskiej i ewentualnie autobusów w stronę Kamiennej Góry, zwłaszcza że Kamienna Góra będzie coraz istotniejszym ośrodkiem przesiadkowym w kontekście planowanej przez samorząd województwa dolnośląskiego reaktywacji linii kolejowej Kowary-Ogorzelec-Kamienna Góra.

W drugiej kolejności, jak wskazuje wniosek, należałoby przewidzieć linię z Lubawki przez zachodnią część gminy do Kowar, wspólnie z gminą miejską Kowary, gdzie taka linia uzupełniałaby kursy Karkonoskiej Komunikacji Powiatowej. W Kowarach bowiem już w 2025 r. planowana jest reaktywacja trasy kolejowej.

Czytaj też: Czy dokumenty i strategie Unii Europejskiej dają nam prawo do transportu publicznego? [ANALIZA]

Strategia Rozwoju Gminy Lubawka na lata 2023-2030 przewiduje (str. 20) m.in. takie działania jak: zwiększenie dostępności transportowej oraz wewnętrznej spójności, likwidacja wykluczenia komunikacyjnego, rozwój wewnętrznej i zewnętrznej siatki połączeń transportu publicznego, poprawa stopnia dostępności komunikacyjnej Gminy, a także (str. 29) “kształtowanie spójnego systemu publicznego transportu zbiorowego zapewniającego zewnętrzną i wewnętrzna dostępność komunikacyjną” oraz (str. 30) “uwzględnianie priorytetu komunikacji zbiorowej, pieszej i rowerowej z ograniczaniem samochodowej indywidualnej w rozwoju systemów transportowych”.

Strategia ta wskazuje też istotny charakter Chełmska Śląskiego dla turystyki w gminie (str. 7): “Do obiektów o wysokich walorach kulturowych na obszarze Gminy Lubawka zalicza się Chełmsko Śląskie – Kościół parafialny Świętej Rodziny wraz z pobliską plebanią, Rynek, Domki Tkaczy „Dwunastu Apostołów”, „Siedmiu Braci” – osiedle tkaczy adamaszku, Dom tkaczy ręcznych, Kaplica św. Anny wraz z „Dróżką św. Anny””.

Czytaj też: Obywatele, piszcie petycje! Lepsza gmina, lepsze państwo dzięki dobrym pomysłom

Malczyce: transport dla obywateli

Wniosek o uruchomienie całodziennych kursów autobusowych trafił do Malczyc. Działacze podkreslają, że fakt, że po godz. 17 autobusy stoją bezczynnie, nie jest optymalnym wykorzystaniem zakupionych z udziałem funduszy europejskich pojazdów. 

– Zarówno w dni robocze jak i w weekendy komunikacja miejska powinna być zapewniona przez cały dzień. Aktualne rozwiązanie nie odpowiada na potrzebę systemowego podejścia do transportu dla mieszkańców. Osoby powracające po godz. 17 np. z pracy we Wrocławiu transportem kolejowym Kolei Dolnośląskich nie są w stanie dojechać do swoich sołectw oraz dalszych obszarów Malczyc za pomocą publicznego transportu zbiorowego, który powinien odpowiadać na szerokie zapotrzebowanie – uważa Jarosz.

Według działaczy, trzeba uruchomić co najmniej dwa dodatkowe kursy do każdego z sołectw oraz po Malczycach tak, by umożliwić również mieszkańcom możliwie szerokie korzystanie z oferty kulturalnej Dolnego Śląska i ułatwić dojazd z pracy czy uczelni.

Urząd Gminy Malczyce

Strategia Rozwoju Gminy Malczyce na lata 2023-2030″ przewiduje m.in. że (str. 4) “Nie można zapomnieć o działaniach pośrednio skierowanych na rzecz seniorów. W związku z tym ważnym wydaje rozwój usług transport zbiorowego w celu łagodzenia „wykluczenia transportowego”

– Warto dodać, że transport publiczny ma też kluczowe znaczenie nie tylko dla seniorów, ale również m.in. dla osób młodych, dla osób nieposiadających samochodu (np. odwiedzających z Wrocławia), osób z niepełnosprawnościami, itd, – wylicza TB.

Czytaj też: Transport publiczny musi być dostępny. Jego brak to wykluczenie dla osób z niepełnosprawnościami

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Dodaj komentarz

Skip to content