Komunikacja

Prawo do transportu publicznego. Również dla turystów i w górach

Projekt „Prawo do petycji – prawo do transportu publicznego!” Grant realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu SPLOT WARTOŚCI

Dostępne na warunkach licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 4.0 (CC-BY-NC 4.o)

Celem projektu „Prawo do petycji – prawo do transportu publicznego!” jest m.in. promocja wniosku jako istotnego lokalnego narzędzia wpływu obywatelskiego w dziedzinie transportu i klimatu. Dlatego Towarzystwo Benderowskie wnioskuje o rozwój transportu publicznego, w tym organizację konsultacji społecznych.

Tworzenie wniosków jest także elementem wdrażania Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. W komunikacie z 2019 r. ustanawiającym Europejski Zielony Ład zauważono, że „Droga do zrównoważonego transportu wiedzie przez postawienie na pierwszym miejscu potrzeb pasażerów: trzeba zaoferować im tańsze, bardziej dostępne, zdrowsze i czystsze opcje od tych, z których obecnie najczęściej korzystają”.

Czytaj też: Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży to poważny problem. Potrzebny lepszy transport publiczny

Góry Izerskie połączyć z Karkonoszami

Aktywiści Towarzystwa Benderowskiego zgodnie z art. 241 Kodeksu postępowania administracyjnego zwrócili  się z wnioskiem o podjęcie prac nad uruchomieniem linii autobusowej łączącej Szklarską Porębę ze Świeradowem-Zdrojem. Uważają, że brak bezpośredniej linii łączącej dwa istotne ośrodki turystyczne jest utrudnieniem dla mieszkańców i turystów. 

– Świeradów-Zdrój i Szklarska Poręba to dwa ogromne skupiska miejsc pracy, zatem linia byłaby także poszerzeniem zasięgu lokalnego rynku pracy. Linia zwiększy możliwości turystów z obu ośrodków, zwiększając atrakcyjność turystyczną całego regionu. Będzie to oferta dla osób, które nie chcą korzystać z samochodu podczas urlopu, zgodnie z rozwijającym się trendem zrównoważonej turystyki – uważa Jeremi Jarosz z Towarzystwa Benderowskiego.

Świeradów-Zdrój

Zgodnie z wnioskiem, uruchomienie kursów komunikacji autobusowej będzie również korzystne dla spięcia komunikacji kolejowej w Świeradowie-Zdroju i Szklarskiej Porębie, łącząc izolowane odcinki transportowe w rodzaj sieci. Połączenie będzie konkurencją dla samochodów, przez co zmniejszy się ruch aut i obciążenie transportem samochodowym Karkonoszy i Gór Izerskich.

Szklarska Poręba może również zintegrować własną komunikację autobusową z nową linią, a także skierować kursy m.in. w stronę kolei linowej na Szrenicę, w celu zwiększenia atrakcyjności turystycznej oraz dojazdu do miejsc pracy w hotelarstwie i gastronomii.

Czytaj też: Transport publiczny musi być dostępny. Jego brak to wykluczenie dla osób z niepełnosprawnościami

Transport w dokumentach

Działanie będzie także zgodne z dokumentami strategicznymi szczebla lokalnego i ponadlokalnego.

Strategia ZIT Aglomeracji Jeleniogórskiej na lata 2021-2029 zwraca uwagę m.in. na to, że “Wolne tempo rozwoju gospodarczego Aglomeracji wynika z wielu powiązanych ze sobą przyczyn takich jak: (…) słaba dostępność transportowa terenu AJ” oraz postuluje się (str. 44)  “organizację transportu publicznego, którego oferta nie jest wystarczająco atrakcyjna dla mieszkańców, aby spowodować trwałą i masową rezygnację z korzystania z indywidualnego transportu samochodowego. W tym celu identyfikuje się potrzebę dalszego rozwijania sieci transportu zbiorowego, poprawy stanu infrastruktury i usług świadczonych przez przewoźników oraz integracji poszczególnych form transportu” oraz (str. 49), “kształtowanie kultury mobilności sprzyjającej zwiększaniu udziału ekologicznych środków transportu (samochody elektryczne, komunikacja zbiorowa, rowerowa i piesza)”.

Strategia Rozwoju Sudety 2030 przewiduje m.in. (str. 54), że “niezbędne jest podjęcie zintegrowanych, systemowych działań w zakresie transportu” i postuluje się (str. 88) “Rozwój transportowych powiązań ośrodków sudeckich umożliwiających lepszą kooperację gospodarczą oraz zwiększającą dostępność turystyczną” oraz (str. 106) “Stworzenie pilotażowych programów komunikacji publicznej (gminnych, powiatowych). Wykreowanie i popularyzacja dobrych praktyk w tym zakresie” i “Stworzenie, w wyniku współpracy JST, aglomeracyjnych zintegrowanych systemów komunikacji publicznej (autobusowej i kolejowej)”

Świeradów-Zdrój

Strategia Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2030  przewiduje zaś (str. 48) “Podejmowanie działań służących poprawie jakości usług publicznego transportu zbiorowego” i “Współpracę jednostek samorządu terytorialnego dla efektywnej realizacji usług publicznych.” oraz (str. 51) “zapewnienie skomunikowań sąsiadujących ze sobą powiatów” i “rozwój zintegrowanych lokalnych i subregionalnych systemów transportu publicznego”.

Program rozwoju turystyki dla województwa dolnośląskiego na lata 2023 – 2030 wskazuje (str. 44), że “transport zbiorowy w regionie powinien komunikować główne obszary, ośrodki i obiekty turystyki o skali co najmniej regionalnej, zapewniając skomunikowanie z głównymi ośrodkami oraz węzłami komunikacji krajowej przynajmniej kilka razy dziennie”.

Czytaj też: Czy transport publiczny ma płeć? Dobre połączenia są potrzebne przede wszystkim kobietom

Jedlina-Zdrój. Dla turystów i mieszkańców

W Jedlinie-Zdroju działacze walczą o uruchomienie całodziennych kursów autobusem “Szarlotka”.

Uważamy, że fakt, że przez większość doby stoi bezczynnie, nie jest optymalnym wykorzystaniem zakupionego pojazdu. Zarówno w dni robocze jak i w weekendy komunikacja miejska powinna być zapewniona przez cały dzień – wskazuje Jarosz. – Aktualne rozwiązanie nie odpowiada na potrzebę systemowego podejścia do transportu dla mieszkańców. W dni robocze powroty ze szkół czy pracy są także zdecydowanie po godzinie 12:30. Do tego w Jedlinie-Zdrój kuracjusze i turyści przebywają nie tylko w weekendy, a w weekendy mają potrzeby transportowe również po godz. 16. Taka potrzeba istnieje w szczególności w odniesieniu do pasażerów starszych, młodzieży, osób niepełnosprawnych, ale i turystów przyjeżdżających pociągiem (np. z Wrocławia).

Jedlina-Zdrój, plac Zdrojowy

Według TB, optymalnie byłoby, gdyby uzupełniała kursy linii nr 5, która jest podstawowym środkiem transportu aglomeracyjnego.

Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej Wałbrzyskiego Obszaru Funkcjonalnego wskazuje, że “Budowa systemu transportu publicznego konkurencyjnego wobec samochodów będzie wymagała integracji infrastrukturalnej, przestrzennej i czasowej nieskoordynowanych dziś podsystemów oraz inwestycji w tabor dla przewozów miejskich, aglomeracyjnych i regionalnych.”.

W planie dodaje się, że “Budowa dostępnego i przyjaznego dla środowiska transportu publicznego to priorytet poprawy sytuacji mobilności w obszarze.” oraz “Przyjazny dla środowiska transport  publiczny powinien być niezawodny, kursować często, zapewniać bezpieczeństwo, dostępność i wygodne przesiadki.”

Jarosz: – Tych cech transport miejski w Jedlinie-Zdroju aktualnie nie spełnia.

Jedlina-Zdrój, dzielnica Jedlinka. Autobus ZDKiUM Wałbrzych

Warto dodać również, że Strategia Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2030 przewiduje “Podejmowanie działań służących poprawie jakości usług publicznego transportu zbiorowego”. Strategia Rozwoju Sudety 2030 przewiduje zaś m.in. (str. 54), że “niezbędne jest podjęcie zintegrowanych, systemowych działań w zakresie transportu”.

Czytaj też: Joanna Klima: transport publiczny musi zachęcać kierowców do przesiadki

Wzmocnić turystyczne Sokołowsko

Wniosek trafił też do gminy Mieroszów. Jego celem jest podjęcie prac nad zwiększeniem liczby kursów linii 15 do Wałbrzycha z Mieroszowa i Sokołowska do 12 kursów dziennie. Komunikacja zapewniająca 6 kursów to bowiem zdecydowanie niewystarczająca oferta dla Sokołowska. 

– Optymalne powinno być 12 kursów dziennie w każdą stronę na każdej trasie, bo dopiero od takiej liczby możemy pozwolić pasażerom na spontaniczne korzystanie z transportu publicznego, bez dostosowywania się do rozkładu jazdy – wskazuje ekspert ds. transportu Miłosz Cichuta.

Gmina Mieroszów, a w szczególności Sokołowsko, mają istotny walor turystyczny. Jak wskazują naukowcy Piotr Migoń i Edyta Pijet-Migoń (publikacja “Sokołowsko jako potencjalne centrum ruchu turystycznego w Sudetach Środkowych – szanse i bariery”), “Istotnym problemem jest ograniczona dostępność komunikacyjna, zwłaszcza transportem zbiorowym”.

Czytaj też: Czy dokumenty i strategie Unii Europejskiej dają nam prawo do transportu publicznego? [ANALIZA]

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Dodaj komentarz

Skip to content