Klimat na Dolny ŚląskKomunikacja

Pytamy samorządy z Dolnego Śląska o politykę rowerową

Transport rowerowy to obok transportu zbiorowego jedna z podstaw zrównoważonej mobilności. Jest rozwiązaniem nie tylko czystym, ale i zdrowym oraz tanim. Jeszcze większe możliwości dają rowery elektryczne, które znacznie zwiększają zasięg dojazdu tym środkiem transportu.

Jak stwierdziła Komisja Europejska w komunikacie: „Strategia na rzecz zrównoważonej i inteligentnej mobilności – europejski transport na drodze ku przyszłości„: „Rośnie wykorzystanie aktywnych rodzajów transportu, takich jak jazda na rowerze: w miastach powstała infrastruktura rowerowa obejmująca ponad 2 300 km nowych ścieżek. W ciągu kolejnej dekady wynik ten powinien się dwukrotnie zwiększyć, a długość bezpiecznych ścieżek rowerowych powinna wynieść około 5 000 km. ”

Niektóre samorządy, np. gmina Wrocław, uchwaliły specjalne polityki rowerowe. Województwo dolnośląskie przygotowuje się zaś do stworzenia Cyklostrady Dolnośląskiej, w której będą mogły uczestniczyć gminy z Dolnego Śląska.

Warto więc dowiedzieć się, jakie plany mają samorządy z województwa dolnośląskiego.

Badaniem objęte zostały: Gmina Wisznia Mała, Miasto Jelenia Góra, Miasto Lubin, Gmina Mieroszów, Miasto Świebodzice
Miasto Świdnica, Gmina Milicz, Gmina Sulików, Powiat Bolesławiecki, Powiat Dzierżoniowski.

Zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej, zadaliśmy następujące pytania dotyczące polityki rowerowej:

  1. czy w Państwa jednostce samorządu terytorialnego istnieje dokument, który w całości lub części dotyczy polityki rowerowej? Jeśli tak – proszę o wymienienie dokumentu oraz w przypadku części dokumentów określenie która to część.
  2. jakie są cele polityki rowerowej Państwa jednostki samorządu terytorialnego?
  3. czy w ciągu ostatnich pięciu lat były wykonywane studia, analizy lub inne opracowania z zakresu polityki rowerowej? Jeśli tak – proszę o ich przesłanie.
  4. ile zostało w pięciu poszczególnych ostatnich latach wydane na inwestycje rowerowe (w infrastrukturę rowerową)? Proszę o wymienienie tych inwestycji. Jeśli rowerowemu służyła tylko część inwestycji, proszę o osobne wylistowanie wraz z określeniem, czy da się oszacować udział rowerów.
  5. czy są lub w ostatnich pięciu latach były podejmowane działania promocyjne lub edukacyjne z zakresu polityki rowerowej lub dotyczące uruchomienia wypożyczalni rowerów? Jeśli tak, proszę o podanie nazw, jednostek realizujących, zakresu oraz kosztów.
  6. jakie inwestycje rowerowe są planowane w przyszłych latach? Proszę o wymienienie wraz z lokalizacjami i kosztami.
  7. czy Państwa jednostka samorządu terytorialnego planuje brać udział w przedsięwzięciu “Cyklostrada Dolnośląska? Jeśli nie – dlaczego? Jeśli tak – czy wiadomo w jakim zakresie? Jeśli nie wiadomo – od czego zależy decyzja?

O odpowiedziach będziemy informować.

Czytaj też: Rowery w legnickim MPK? To możliwe!

Fot. Zergu / CC-BY-SA 3.0

Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” Towarzystwa Benderowskiego w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.

 

 

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Skip to content