Remont linii nr 143 w kierunku Oleśnicy. Potrzebne kolejne tory i przystanek Ołbin
Linia kolejowa nr 143 (Kalety – Wrocław Popowice) to jedna z kluczowych linii dla przyszłości wrocławskiej kolei miejskiej i aglomeracyjnej. Na wrocławskim odcinku jest jedną z bardziej obciążonych, zbiegają się bowiem trasy z kierunku Oleśnicy, Jelcza Miłoszyc i Trzebnicy, przebiega też przez jeden z ważniejszych wrocławskich dworców czyli Nadodrze. Do tego istotny jest ruch towarowy.
Już w trakcie akcji "Kolej na Dolny Śląsk" w 2015 r. ruchy miejskie (Akcja Miasto i Towarzystwo Benderowskie) apelowały o inwestycję rządową w linię kolejową nr 143, która została wykreślona z Krajowego Programu Kolejowego, co najmniej na odcinku aglomeracyjnym do Oleśnicy.
Czytaj też: Społeczny Program Tramwajowy AM i TUMW. Czy zmarnujemy szansę na inwestycje tramwajowe?
Remont linii nr 143. Projekty powstawały
PKP Polskie Linie Kolejowe projektowały modernizację tej trasy i uzyskiwały niezbędne dokumenty.
W 2022 r. rząd wyjaśniał, że dla całego odcinka Kluczbork – Oleśnica – Wrocław Sołtysowice – Wrocław Mikołajów została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia. Dla odcinka Kluczbork – Namysłów – Oleśnica – Wrocław Sołtysowice zostały opracowane projekty budowlane oraz projekty wykonawcze, obecnie trwają procedury pozyskania decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej oraz uzyskania niezbędnych decyzji i uzgodnień koniecznych do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Dla odcinka Wrocław Sołtysowice – Wrocław Mikołajów trwały prace nad projektem budowlanym.
Projekt w 2023 r. znowu znalazł się jednak na liście rezerwowej Krajowego Programu Kolejowego.
Czytaj też: Tunel kolejowy pod Wrocławiem. Realny czy fantastyczny?
Krytyka remontu. Za mało torów
Wśród ekspertów krytyce poddawane było zwłaszcza zachowanie jednie dwóch torów na odcinku miasta Wrocławia.
- Zmianie powinien podlegać też projekt linii nr 143 prowadzącej z Wrocławia kierunku Oleśnicy. Dwa tory to za mało, trzeba myśleć o trzech, a nawet czterech, z uwagi na pociągi aglomeracyjne i przewozy towarowe, które są naprawde duże - podkreśla Miłosz Cichuta z Akcji Miasto i Klubu Sympatyków Kolei.
Niezrozumiały jest fakt, że inwestycja nie przewiduje dobudowy dodatkowych torów, skoro ma wynikać to z planowanego studium dla Wrocławskiego Węzła Kolejowego.
- Z informacji przekazanych przez spółkę PKP PLK S.A. wynika, że w ramach projektu nie jest planowana dobudowa trzeciego toru na terenie Wrocławia. Jednakże w ramach opracowywanego aktualnie „Wstępnego Studium Wykonalności dla Wrocławskiego Węzła Kolejowego” analizowana jest rozbudowa linii kolejowej nr 143 o kolejne 2 tory - stwierdziło Ministerstwo Infrastruktury w 2022 r.
Czytaj też: Linia kolejowa nr 751. Kolej miejska dla Nowego Dworu i Muchoboru Wielkiego?
Co z przystankiem Ołbin?
Jedną z kluczowych inwestycji powinien być przystanek Wrocław Ołbin przy ul. Rychtalskiej.
W ramach analizy przystankowej wykonanej przez Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny przystanek ten uzyskał wysoki priorytet. Przystanek Ołbin obsługiwałby gęsto zabudowane śródmieście (największe we Wrocławiu pod względem ludności osiedle Ołbin), a także rozbudowujące się osiedle Kleczków.
W analizie zwracano uwagę na to, że okolica nie jest obsługiwana przez Dworzec Nadodrze z uwagi na zbyt dużą odległość. Problematyczny jest jednak brak dostępu do bezpośredniej przesiadki na autobusy lub tramwaje. Dostępna jest jednak przesiadka w odległości 120-150 m, co pozwala na szybszy dostęp przesiadkowy niż na Dworcu Nadodrze, gdzie wynosi od 170 do 250 m.
Według raportu, należy postulować budowę zwiększenie kursów autobusowych w kierunku osiedla Promenady Wrocławskie, a w przyszłości – budowę trasy tramwajowej (obecnej we Wrocławskim Programie Tramwajowym).
Czytaj też: Tunel kolejowy pod Wrocławiem. Realny czy fantastyczny?
Przystanek Ołbin w Sejmie?
Sprawą wcześniej zajmowali się parlamentarzyści.
- W 2016 r. marszałek województwa dolnośląskiego ogłosił, że do 2020 r. planuje się utworzenie we Wrocławiu pięciu nowych przystanków kolejowych w ramach wrocławskiej kolei aglomeracyjnej. Wśród wspomnianej piątki miał znaleźć się przystanek kolejowy Wrocław Ołbin, którego stacja miała być zlokalizowana przy ulicy Rychtalskiej i zapewniać dojazd m.in. do Wrocławia Głównego, Nadodrza, Psiego Pola. Urząd marszałkowski deklaruje, że do PKP Polskich Linii Kolejowych złożono postulat, by remontując linie kolejowe, została wzięta pod uwagę budowa takich przystanków, w tym przystanku kolejowego przy ulicy Rychtalskiej we Wrocławiu - pisał poseł Michał Jaros.
Niestety, w odpowiedzi wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel nie podał konkretów, a tylko zapowiedział, że "przeprowadzona analiza i weryfikacja przewidywanej przez organizatorów i przewoźników oferty przewozowej pod kątem ruchowo-przewozowym oraz eksploatacyjnym".
W odpowiedzi na kolejne zapytanie w 2022 r., dotyczące ujęcia przystanku na Ołbinie w rządowym programie przystankowym wiceminister Bittel stwierdził, że "przystanek Wrocław Ołbin, z uwagi na szeroki zakres robót torowych, a tym samym konieczność uzyskania decyzji środowiskowej, nie został ujęty na liście zadań przewidzianych do realizacji w ramach Programu".
Pod koniec 2022 r. posłanka Małgorzata Tracz zaproponowała w ramach prac budżetowych przesuniecie 21 milionów złotych na budowę trzech nowych przystanków kolejowych na linii w kierunku na Oleśnicę: Wrocław Ołbin, Wrocław Karłowice oraz Wrocław Zakrzów-Wschód. Poprawka jednak została odrzucona przez Sejm.
Niedawno powstał zaś przystanek Mirków w podwrocławskiej miejscowości w gminie Długołęka.
Czytaj też: Sławomir Czerwiński: Trasa tramwajowa na Maślice nie może być na rezerwie. Czekamy na niego od lat
Fot tytułowe – Linia kolejowa nr 143 / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.
Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie zachęca mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.
Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.