Rowery w Paryżu. Rowerowa rewolucja w stolicy Francji trwa
Paryż jest miastem, w którym lawinowo rośnie ruch rowerowy. W 2021 r. już 15 proc. ruchu w mieście było realizowane rowerami, a długość dróg rowerowych przekroczyła tysiąc kilometrów. Największy wzrost miał miejsce w pandemii, gdyż aż o 47% między 2019 i 2020 rokiem, ale nie zatrzymał się: kolejny, o 22%, zanotowano między 2020 a 2021 rokiem.
Czytaj też: Kolejowo-Rowerowy Okrągły Stół. Jak rozwijać sieć rowerową w zgodzie z koleją miejską?
Według raportu Instytutu Regionu Paryskiego (L’Institut Paris Region) w centrum miasta udział rowerów wynosi 11,2 procent, a samochodów ledwie 4,3 proc. (piesi stanowią aż 53,3 procent, a transport publiczny – 39 procent).
Władze miasta tworzą kolejne wydzielone trasy rowerowe. Pierwszy, znany jako Le Plan vélo de Paris realizowany był w latach 2015-2020 i warty był 150 milionów euro. Drugi podobny plan obowiązuje na lata 2021-2026.
Czytaj też: Jak zmieniał się Wrocławski Program Tramwajowy? [ANALIZA HIPERMIASTA]
Od 2007 roku w Paryżu działa prężnie powszechny system wypożyczalni rowerów, znany jako Velib’. W systemie można wypożyczyć aż 19 tys. pojazdów (z czego 40 procent o napędzie elektrycznym), a dostępne są na aż 1464 stacjach w Paryżu i podmiejskich gminach aglomeracji paryskiej.
Charakterystyczna dla Francji jest również krajowa polityka rowerowa, wspierająca samorządy w realizacji niezbędnych inwestycji. W latach 2023-2027 na rozbudowę infrastruktury rząd ma przeznaczyć 2 miliardy euro środków budżetowych.
Paryż został odwiedzony w ramach wizyty studyjnej rozwoju instytucjonalnego projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Fot. tytułowe – Rowery przy Dworcu Głównym / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.
Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.