Klimat na Dolny ŚląskKomunikacja

Wybieram kolej. Czy barierki na dworcach DSDiK muszą być pomarańczowe?

Zwróciliśmy się do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei z wnioskiem o zmianę koloru ogrodzeń i innych elementów infrastruktury przystankowej stosowanych na obecnych i przyszłych przystankach i stacjach kolejowych oraz wzdłuż linii kolejowych znajdujących się w zarządzie DSDiK. Obecnie DSDiK używa barierek i tablic koloru pomarańczowego.

Uważamy, że nowy kolor winien być niekrzykliwy i ustalony w drodze eksperckich analiz i konsultacji społecznych. Autorem wniosku jest Jakub Janas.

UZASADNIENIE

Obecny kolor ogrodzeń i innych elementów infrastruktury przystankowej (np. wiaty, śmietniki) stosowanych na przystankach i stacjach kolejowych oraz wzdłuż linii kolejowych, znajdujących się w Państwa zarządzie i władaniu – pomarańczowy – jest w naszej ocenie dość krzykliwy. Ogrodzenia te i inne elementy infrastruktury przystankowej znacząco wpływają na postrzeganie lokalnego krajobrazu, zaburzając go. Tak jest na przykład na zrewitalizowanych liniach kolejowych nr 326 Wrocław Zakrzów – Trzebnica i nr 341 Dzierżoniów Śląski – Bielawa Zachodnia. Ogrodzenia i infrastruktura przystankowa stają się tam elementem wybijającym się ponad pozostałe elementy krajobrazu, choć powinny możliwie nie rzucać się w oczy.

Bielawa Zachodnia / Atheros87 / creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Bielawa Zachodnia / Atheros87 / creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Nie stoi to w opozycji do funkcji zabezpieczającej ogrodzeń, gdyż ciężko jest, podczas zbliżania się, nie zauważyć 1,5 metrowego panela siatki, czy też przejść przezeń. W aspekcie koloru ogrodzenia i innych elementów infrastruktury przystankowej dużo lepiej wypadają przystanki i stacje zarządzane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Stosowany przez PLK niebieski kolor ogrodzeń i szary kolor pozostałej infrastruktury przystankowej zdecydowanie mniej wybija się ponad inne elementy lokalnego krajobrazu.

Czytaj też: Pociągiem do Sobótki i Świdnicy z rowerem!

Jednak najlepiej wyglądają, naszym zdaniem, przystanki i stacje “zabytkowe” zarządzane przez PKP PLK, jak na przykład Puszczykowo i Puszczykówko, gdzie zastosowano stylizowane, ciemnoszare ogrodzenia i elementy infrastruktury przystankowej. Oczywiście mamy świadomość, iż takie rozwiązanie nie będzie pasowało i nie będzie możliwe w każdym miejscu.

Stacja kolejowa Puszczykówko / Koefbac / creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0
Stacja kolejowa Puszczykówko / Koefbac / creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

Dlatego też uważamy, że nowy kolor ogrodzeń i innej infrastruktury przystankowej winien być wybrany w drodze analiz eksperckich i konsultacji społecznych. Najlepiej, aby szczególne, na przykład ze względu na swój zabytkowy charakter, przystanki i stacje kolejowe, otrzymały możliwość indywidualnej analizy pod kątem zastosowania specjalnych rozwiązań, jak między innymi te wymienione w przykładzie Puszczykowa i Puszczykówka.

Czytaj więcej: Wybieram kolej: Pociągi wróciły na trasę z Wrocławia do Sobótki i Świdnicy


Fot. tytułowe Wagon rowerowy. Fot. Koleje Dolnośląskie

Przez kampanię Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu Klimat na Dolny Śląsk zachęcać będzie mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” Towarzystwa Benderowskiego w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.

 

 

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Skip to content