Klimatyczny strażnik peryferiiKomunikacja

Zerowy VAT na transport publiczny. Podpisz petycję

Towarzystwo Benderowskie prowadzi projekt „Klimatyczny strażnik peryferii”. Projekt otrzymał wsparcie finansowe w ramach programu PROTEUS, prowadzonego przez Transatlantic Foundation, europejskie ramię The German Marshall Fund of the United States.

​Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autora(-ów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury. Ani Unia Europejska, ani organ przyznający nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.

Działacze organizacji pozarządowych apelują do Ministerstwa Finansów o zmianę w ustawie o podatku od towarów i usług, zgodnie z zapowiedziami z kampanii wyborczej w październiku 2023 roku.

PODPISZ PETYCJĘ

Zerowy VAT na transport publiczny. Była obietnica

Zmniejszenie VAT-u do 0% było jednym ze stu konkretów Koalicji Obywatelskiej. “80. Wprowadzimy 0% VAT na transport publiczny, aby obniżyć ceny biletów dla Polaków. Ministerstwo Finansów przygotowuje przepisy wprowadzające obniżoną do 0% stawkę VAT na określone usługi transportu pasażerskiego.”

Zgodnie z zapowiedziami wprowadzono już niższy VAT dla branży beauty, teraz pora na pasażerów transportu publicznego.

Zmianę popierała również Lewica. – Mając na uwadze, że transport zbiorowy, w tym kolejowy, pozwala obywatelom dojechać do miejsc pracy, placówek zdrowotnych, szkół, instytucji kultury itd., przeciwdziałanie wzrostowi kosztów transportu kolejowego będzie miało ogólnie pozytywny wpływ gospodarczy i społeczny. Poprawie ulegnie atrakcyjność cenowa pasażerskiego transportu kolejowego względem transportu indywidualnego i innych rodzajów transportu pasażerskiego. Pozwoli to na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, których źródłem jest transport – przekonywała Lewica.

Jedlina-Zdrój, dzielnica Jedlinka. Autobus ZDKiUM Wałbrzych

Stawka powinna być obniżona dla PKWiU: 49.31 (transport lądowy pasażerski, miejski i podmiejski) oraz 49.39.1 (transport lądowy pasażerski, rozkładowy, międzymiastowy i specjalizowany) – zatem tylko na rozkładowy przewóz osób.

Czytaj też: Budżety obywatelskie w gminach Dolnego Śląska. Partycypacja dla klimatu

Zerowy VAT na transport publiczny. Dlaczego?

Zmiana sprzyjać będzie zwalczaniu wykluczenia transportowego w aspekcie cenowym i zwiększania. Rozwiązanie będzie w pełni zgodne z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu i Strategią Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 roku 

– To jest pomysł, który pojawił się jeszcze w czasach COVID-u i potem powtarzany w czasie trudności gospodarczych. Rozwiązanie jest jednak nadal zasadne, bo transport publiczny to jedna najbardziej podstawowych usług publicznych. Warto, by ta usługa była możliwie najtańsza i możliwie najbardziej dostępna – mówi Jakub Janas z Akcji Miasto.

– Transport publiczny musi być nie tylko dostępny cenowo, ale również szybki, bezpieczny i wygodny. Niższy VAT jest potrzebny, ale będzie wstępem do szerszego projektu, obejmującego np. wspólny i spójny bilet w skali całego kraju, na który rzecz jasna również nie powinno się nakładać podatku od towarów i usług  – dodaje Jeremi Jarosz z Towarzystwa Benderowskiego.

Karpacz – Karkonoska Komunikacja Powiatowa

Zgodnie z art. 98 ust. 2 dyrektywy VAT, oprócz dwóch stawek obniżonych, o których mowa w ust. 1 tego artykułu, państwa członkowskie mogą stosować stawkę obniżoną niższą niż stawka minimalna 5% oraz zwolnienie z prawem do odliczenia VAT zapłaconego na poprzednim etapie do dostaw towarów lub świadczenia usług ujętych w maksymalnie siedmiu punktach w załączniku III dyrektywy. W pkt 5 załącznika III wskazano przewóz osób i transport towarzyszących im towarów, takich jak bagaż, rowery, w tym rowery elektryczne, pojazdy silnikowe lub inne, lub świadczenie usług związanych z przewozem osób.

Czasowe zwolnienie  z prawem do odliczenia VAT zapłaconego na poprzednim etapie dla transportu pasażerskiego wprowadziła ustawą z dnia 28 października 2022 r. (laki arvonlisäverolain väliaikaisesta muuttamisesta 870/2022) Finlandia.

Czytaj też: Klimatyczny strażnik zielonej energii. Jak rozwija się OZE w gminach Dolnego Śląska?

Postulaty legislacyjne Klimatycznych Strażników Peryferii

Częścią projektu „Klimatyczny strażnik peryferii” jest działalność rzecznicza w zakresie legislacji.  W ramach działań legislacyjnych współpracujemy ze Stowarzyszeniem Nowoczesnej Edukacji Prawnej.

​Zdajemy sobie sprawę, że zmiana instytucjonalna na terenach wiejskich nie jest łatwa, zwłaszcza że polskie przepisy są często niedopasowane do potrzeb Europejskiego Zielonego Ładu. Stąd propozycja stworzenia raportu o największych barierach legislacyjnych, co także pozwoli na działalność rzeczniczą na rzecz samorządów i organizacji pozarządowych we władzach centralnych.

​Powstanie 10 wniosków o zmiany legislacyjne, które ułatwią działanie na rzecz klimatu, wraz z prawnym uzasadnieniem. Zostaną skierowane do odpowiednich organów, a także oficjalnie rozpatrzone (np. przez Komisję Petycji Sejmu). O ich rozpatrzeniu będziemy informować.

Jedlina-Zdrój, przystanek kolejowy Centrum

Kluczowe znaczenie dla klimatu mają organizacje pozarządowe (nie tylko ekologiczne!), dlatego zidentyfikowane zostały również kluczowe problemy dla organizacji pozarządowych.

​Postulaty legislacyjne oraz raport dotyczący niezbędnych zmian będą częścią naszej dalszej aktywnosci rzeczniczej i będziemy je zgłaszać również po zakończeniu projektu w odpowiednich procedurach legislacyjnych I konsultacyjnych, tak jak zresztą zgłaszaliśmy do tej pory. Będziemy także zwracać uwagę na te postulaty na podejmowanych spotkaniach z politykami i urzednikami szczebla wojewódzkiego i krajowego.

Czytaj też: Strażnicy klimatyczni dla Dolnego Śląska. Dzięki programowi Proteus badamy kwestie klimatu, transportu, energetyki gmin

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Dodaj komentarz