Bohater w czasach pandemii i wojny w Ukrainie. Konferencja z udziałem prof. Urszuli Glensk
O współczesnym bohaterstwie dyskutować będą naukowcy w piątek w centrum historii Zajezdnia. Poruszyć chcą rożne aspekty problemu: od kwestii genderowych w języku przez COVID-19 po gry wideo.
Konferencja doktorantów Kolegium Doktorskiego Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego „Bohater naszych czasów” rozpocznie się w piątek w centrum historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184 o godz. 10 i potrwa do godz. 17. Portal Hipermiasto jest patronem medialnym konferencji.
Organizatorzy podkreślają, że warto zastanowić się, kim jest człowiek obecnej epoki, jakie są jego kreacje językowe i reprezentacje medialne. Sporne jest, co oznacza dziś bohaterstwo – zarówno to codzienne, jak i wynikające z wyjątkowych okoliczności. Szczególną uwagę zwrócić chcą na to, jak współcześnie, w czasach kryzysu, rozwijane jest pojęcie bohaterstwa, a także na jego genderowy aspekt oraz reprezentacje w mediach.
Jedną z gościń konferencji będzie prof. Urszula Glensk, która przedstawi prezentację „Mikrohistorie a opowieści głównego nurtu w literaturze dokumentalnej”.
Dr Adam Flamma pokaże, jak postaci bohaterów w grach wideo dostosowane są do wymagań współczesnych graczy. Dr hab. Agnieszka Małocha zastanowi się nad feminatywami w opisie bohaterskości, a Alicja Derych będzie szukać odpowiedzi na podstawie słownika relacyjnego.
Anna Borkowska przygotuje prezentację o wpływie języka inkluzywnego na postrzeganie bohaterów, Wojciech Milczarski przedstawi analizę gramatyczną, a Natalia Czudek opowie o postantropocentrycznej wizji heroizmu. Andrzej Graul pochyli się nad tematem „konsumenta wypalonego”.
W konferencji można także uczestniczyć za pomocą platformy Teams, rejestrując się pod linkiem.
Program konferencji
16:50 Natalia Czudek – Nie-ludzki bohater – postantropocentryczna wizja heroizmu na przykładzie powieści Blösch Beata Sterchiego