FelietonyGorący tematOsiedlaPrzestrzeńWBOWrocław Psie Pole – Zawidawie

O parku, którego nie było – nowym sercu Zakrzowa

Przez długi czas opowiadaliśmy o parku na Zakrzowie, którego nie było. Park Jedności zaistniał bowiem w świadomości wrocławian już w 2014 roku, kiedy projekt #91 zdobył ponad 5 tys. głosów we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim, natomiast budowa pierwszej jego części zakończyła się dopiero niedawno, dokładnie ostatniego dnia października 2017 roku.

Monika Glińska, Zmieniaj Zakrzów

Do dyspozycji mieszkańców oddano prawie 2 ha terenu. Znajduje się na nim m.in. siłownia terenowa, wybieg dla psów, tzw. oaza seniora, strefa ze stolikami do gier oraz dwa place zabaw (dla maluchów oraz dla dzieci starszych). Parkowe alejki po zmroku są oświetlone. Na obecny wygląd parku przy ul. Królewskiej złożyły się fundusze z dwóch edycji WBO, wspomnianego projektu #91 z 2014 r. i projektu #183 z roku następnego. Park został zaprojektowany tak, aby spędzały w nim czas całe rodziny i by osoby w każdym wieku znalazły dla siebie coś atrakcyjnego. Największą popularnością cieszą się obecnie bajecznie kolorowe place zabaw (oczko w głowie Wojciecha Chowańca, lidera zwycięskiego projektu z 2015 r.).

DSC_2041

DSC_2089

Długie oczekiwanie na efekty…

Dlaczego park powstawał prawie trzy lata? Dużo czasu zajęło uzyskanie niezbędnych uzgodnień oraz warunków technicznych od właścicieli sieci (przez teren parku, który stanowił dotąd rezerwę pod drogę, przechodzi gazociąg, wodociąg, kanalizacja i instalacja elektryczna). Kilka kolejnych miesięcy trwało zdobywanie warunków zabudowy, prace projektowe i pozyskiwanie pozwolenia na budowę. Kiedy dowiedzieliśmy się o wygranej uzupełniającego projektu w październiku 2015 r., spodziewaliśmy się, że będzie ogłoszony wspólny przetarg na oba projekty. Stało się to pod koniec stycznia 2016 r. Niestety czas mijał, parku nadal nie było, a idea WBO na naszym osiedlu zaczęła przechodzić poważny kryzys. Ale to jeszcze nic w porównaniu z tym, co nas miało czekać później. Pierwszy wykonawca wybrany w przetargu nie podołał zadaniu, a po rozwiązaniu umowy z miastem przez wiele miesięcy odmawiał opuszczenia placu budowy. Dopiero wiosną 2017 r. udało się posunąć sprawę naprzód, rozstrzygnąć powtórnie ogłoszony przetarg i wznowić prace w terenie już z nowym wykonawcą.

DSC_2051

Park, który łączy

W zamyśle autorki nazwy, Mirosławy Janek, liderki projektu #91, park ma łączyć dwie części Zakrzowa oddzielone ul. Królewską (Osiedle Sobieskiego i osiedle domków jednorodzinnych) oraz integrować mieszkańców. I jest na to duża szansa, gdyż od otwarcia Park Jedności jest tłumnie odwiedzany przez zakrzowian (a także osoby przyjeżdżające z innych osiedli), przy placu zabaw dla psów już utworzyła się osiedlowa grupa „psiarzy”.

DSC_2046

W sezonie wiosenno-letnim 2018 Stowarzyszenie „Zmieniaj Zakrzów”, w którym działa wielu członków nieformalnej grupy mieszańców od początku zabiegających o projekt Parku Jedności na osiedlu zakrzowskim, postara się, by park w jeszcze większym stopniu stał się miejscem spotkań mieszkańców wszystkich części osiedla. Będziemy również zabiegać o kolejne fundusze, które pozwolą na kontynuację budowy parku na Zakrzowie. Nie możemy się też doczekać wiosny, kiedy zasadzone drzewa i krzewy nieco podrosną i się zazielenią. Z informacji z Zarządu Zieleni Miejskiej wynika, że będą prowadzone dalsze nasadzenia.

DSC_2047

Tymczasem wraz z Radą Osiedla Psie Pole-Zawidawie zapraszamy 19 listopada w godz. 11-14 na wspólne świętowanie otwarcia parku. Szczegóły na fanpage’u Zmieniaj Zakrzów i stronie Rady Osiedla oraz wydarzeniu na Facebooku.

DSC_2061

Projekt Parku Jedności: pracownia AP Szczepaniak, wykonawca: Park-M Poland, inwestor: Zarząd Zieleni Miejskiej.

Zdjęcia: Marcin Gliński

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Skip to content