MIASTO/OBIEKT-YW. Studia miejskie na Syberii – wystawa fotografii
Syberia, choć w potocznych skojarzeniach wiąże się z rozległymi, pustymi obszarami i tradycyjnymi formami kulturowymi, jest terenem, na którym znajdują się 182 miasta, z czego ponad 80 liczy powyżej 100 tys. mieszkańców. 13 czerwca o godzinie 19:00 w Instytucie Kulturoznawstwa UWr odbędzie się wernisaż wystawy fotografii autorstwa Agnieszki Smutek, przedstawiających Nowosybirsk, czyli ponad półtoramilionową metropolię Syberii.
Na rozwój i przemiany syberyjskich miast, toczące się rytmem swoistym, odmiennym zarówno od historii miast europejskich jak i od amerykańskiej urbanizacji, miała wpływ przede wszystkim budowa kolei transsyberyjskiej i czas wojny ojczyźnianej. Kolonizacja Syberii i projekty modernizacyjne, dążenie do zakorzenienia i utopijne wizje to procesy, których roli w kształtowaniu urbanistycznych centrów nie sposób przecenić. Składają się one na dzieje tych miast, ale pozostawiły swój ślad i są widoczne także we współczesnej przestrzeni, w sposobie jej doświadczania przez obecnych mieszkańców.
Zarówno historii jak i współczesnym procesom tworzącym tę przestrzeń poświęcony jest projekt badawczy „Wizualna organizacja przestrzeni miejskiej: trwanie, interpretacja, perspektywy historyczne i kulturowe”, realizowany od 2015 roku na Syberii we współpracy z Państwowym Uniwersytetem Pedagogicznym w Tomsku przez zespół kulturoznawców z Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka prezentowanych na wystawie zdjęć, Agnieszka Smutek, jest członkiem tego zespołu.
Czarno-białe fotografie przedstawiające Nowosybirsk w kulturoznawczym obiektywie, obejrzeć będzie można już 13 czerwca o godzinie 19:00 w Instytucie Kulturoznawstwa UWr przy ul. Szewskiej 50/51.
Więcej informacji na FB: Kulturoznawstwo wrocławskie
oraz:
www.kulturoznawstwo.uni.wroc.pl
www.studiamiejskie.uni.wroc.pl
Organizator: Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego
Finansowanie: Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego