Odkrywanie Promenady Krzyckiej – o grze miejskiej
Pilotażowa edycja Gry Miejskiej o Promenadzie Krzyckiej już za nami. Czy spełniła swoją rolę, czy Trakt Richtera znów zaistnieje w świadomości mieszkańców?
Czym jest gra miejska? To forma zabawy edukacyjnej odbywająca się w terenie, w tym przypadku na trasie dawnej Hugo Richter Weg.
– Tworzenie Gry o Promenadzie Krzyckiej było dla nas przyjemnym wyzwaniem. Wchodząc w świat przedwojennego Breslau odkrywaliśmy ślady rzeczywistości Hugo Richtera. – mówią autorzy gry – pracownicy Pracowni Architektury Krajobrazu IKROPKA.
Rozgrywka według założeń rozpoczyna się na placu Srebrnym (d. Eschenplatz) i kończy na dawnym pl. Bismarcka przy ul. Orawskiej, obejmując 12 zadań ukrytych na trasie Promenady w pudełkach po zapałkach. Przeprowadzona z końcem grudnia pilotażowa edycja gry odbyła się na fragmencie trasy, kończąc się nieco wcześniej – na Wzgórzu Bendera w Parku Południowym.
– Jako autorzy gry chcieliśmy też w niej uczestniczyć. Dzięki temu mogliśmy się sprawdzić. Część zespołu tworzyła grę, szyfrując rozmowy w biurze przed tymi, którzy mieli wziąć udział w zabawie. To sprawiło, że z jeszcze większą pasją zaangażowaliśmy się w temat. – opowiada Natalia Bogucka z PAK IKROPKA.
Dzień na zabawę w terenie był idealny, warunki pogodowe sprzyjały, przyszli zarówno rodzice z dziećmi, osoby starsze, jak i młodzi. Zainteresowanie było naprawdę duże, lista rezerwowa zapełniała się nawet w ostatnie dni świąteczne. Ostatecznie w grze udział wzięło 20 osób podzielonych na pięć czteroosobowych grup. Wśród uczestników znalazła się również przedstawicielka Biura Zrównoważonej Mobilności, które pełniło nadzór merytoryczny nad realizacją zadania.
Uczestnicy mieli odnaleźć ukryte w terenie pudełka, udzielić odpowiedzi na zadane w nich pytania i jak najszybciej dotrzeć do mety. Szukanie ukrytych pudełek okazało się świetną atrakcją dla dzieci. Zadania zawierały przyrodnicze i historyczne ciekawostki jak choćby ta, że Górka Skarbowców posiada również inną, mniej znaną nazwę – Mała Sobótka. Jest to tłumaczenie dawnej niemieckiej nazwy Kinderzobten, która nawiązywała do widoku, jaki rozpościerał się z górki – na Sobótkę i Ślężę zwaną wtedy Vaterzobten.
Gracze mieli okazję m.in. nauczyć się, jak wykonać pomiary obwodów pierśnicowych drzew i na ich podstawie oszacować ich wiek. Korzystając z mapy próbowali też nazwać widoczne z Wzgórza Gajowickiego góry i wieże kościołów, zupełnie jak kiedyś mieszkańcy Wrocławia, którzy wybierali się na wycieczkę za miasto traktem Hugo Richtera, by wspiąć się na wzgórza i podziwiać panoramy gór i miasta. Jedno z zadań dotyczyło kamienic willowej zabudowy na Krzykach, jeszcze inne zachowanych w formie zieleńców dawnych placów: lipowego (Lindenplatz) i dębowego (Eichenplatz).
Grę kończyło ułożenie puzzli z zebranych pudełek, przedstawiających fragmenty starych map Promenady Krzyckiej. Odnalezienie poprawnego ułożenia było dla Graczy nie lada wyzwaniem!
Gra okazała się wielkim sukcesem i świetną zabawą. Dzięki wszechstronnej tematyce spodobała się wszystkim, zarówno pasjonatom historii Wrocławia, zainteresowanym przyrodą, środowiskiem czy architekturą, jak i tym, którzy chcieli po prostu poznać Promenadę Krzycką. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z miło spędzonego czasu, aktywnej rozrywki, zdobytej wiedzy i dobrze zorganizowanego wydarzenia. A magistrat wyraził swoje zadowolenie i chęć organizacji kolejnych edycji w 2018 r.!
– Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w promocji tak ważnego dla miasta tematu, jakim jest Promenada Krzycka. Dziękujemy Miastu Wrocław i Fundacji EkoRozwoju za zaufanie i współpracę. – podsumowuje Dominika Krop-Andrzejczuk, właścicielka firmy IKROPKA.
Gra „Poznaj Promenadę Krzycką – zapomniany trakt Hugo Richtera” – powstała w wyniku współpracy Miasta Wrocław, Fundacji EkoRozwoju i Pracowni Architektury Krajobrazu IKROPKA przy realizacji zadania publicznego dotyczącego promocji Promenady Krzyckiej. W ramach pierwszego etapu zadania opublikowano artykuły o Promenadzie: jej twórcy, historii, stanie obecnym, roli aktywistów i planach miasta na rewitalizację.
Zdjęcie wyróżniające: widok ze Wzgórza Gajowickiego, w tle widać Ślężę (archiwum IKROPKI)