Przemek Filar – podsumowanie tygodnia we Wrocławiu #1
Wrocław – podsumowanie wydarzeń, autor: Przemysław Filar, założyciel i prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.
1. Wroclavia. Galeria zamiast drzew
Teren byłego dworca PKS do lat 70. zajmowany był przez park, który częściowo zachował się też przy ul. Borowskiej. Przy decydowaniu o budowie obyło się bez kontrowersji. W 2013 r. miejscy radni specjalnie zmienili obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego, by dać inwestorowi wolną rękę w zabudowie, mimo tego że sprzeciwiali się temu liczni wrocławscy architekci i urbaniści. Przy budowie wycięto też drzewa, w tym ponad stuletni dąb – ani radni ani inwestor nie zdecydowali się na przesunięcie linii zabudowy w głąb działki.
Zanim jeszcze radni zgodzili się na budowę molocha, alternatywny projekt zagospodarowania działki przedstawiło Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia. – Chcieliśmy, by powstał mniejszy obiekt handlowy, biurowce, miejski plac z zielenią, ulice handlowe z drzewami i osobne wejście na podziemny dworzec PKS – mówił nam Przemysław Filar z TUMW.
http://wroclaw.wyborcza.pl/…/7,35771,21496548,galeria-handl…
poniżej przedstawiamy alternatywną koncepcję przygotowaną przez członków Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia:
2. Przedłużą trasę linii 33? Wiceprezydent Adamski: Mamy lepszy pomysł!
Zamiast tramwajów niskopodłogowych skoda, będą tramwaje częściowo niskopodłogowe moderus.
A panu wiceprezydentowi podpowiadamy, że Unia zgodziła się na wydłużenie tras Pendolino do Jeleniej Góry i Kołobrzegu.
http://wroclaw.wyborcza.pl/…/1,35771,21498275,przedluza-tra…
3. Powstało Krajowe Centrum Wiedzy o Rewitalizacji!
http://www.mr.gov.pl/…/krajowe-centrum-wiedzy-o-rewitaliza…/
4. 15 marca w środę odbyła się Debata „Co dalej po ESK: czy kultura musi być deficytowa?”
Druga debata z cyklu „Wrocław – miasto, które się liczy” współorganizowanego przez Fundacja Młoda Rzeczpospolita, Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia, @Samorząd24.pl, Stowarzyszenie Libertariańskie oraz magazyn Wroclife. Gośćmi spotkania byli: dr hab. Katarzyna Kajdanek z Instytutu Socjologii UWr, pełniąca funkcję zastępcy kierownika zespołu ewaluacyjnyego ESK Wrocław 2016, Magdalena Skowrońska – współorganizatorka Wrocławskiego Kongresu Kultury, Tadeusz Mincer z Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich oraz Marek Mutor, dyrektor Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” oraz twórca Centrum Historii Zajezdnia. Debata rozpoczęła się o godz. 17.30 pytaniami kierowanymi do gości. Po krótkiej przerwie kawowej, do dyskusji i stawiania pytań zaproszeni zostali wszyscy obecni. Wkrótce relacje z tej debat!
5. Wzrost maksymalnej opłaty za parkowanie.
Wreszcie podwyższona zostanie maksymalna stawka za parkowanie. Ciekawe, że nie ma żadnej maksymalnej ceny za bilet tramwajowy – znowu okazuje się, że kierowcy są najbardziej wspieraną grupą:
http://www.rp.pl/…/303159875-Parkowanie-w-centrach-miast-be…
6. Spalarnia śmieci na wrocławskiej Różance?
TUMW już w 2009 roku był przeciwny tej lokalizacji dla elektrociepłowni czy spalarni!
Ekolodzy mają jednak wątpliwość, czy Różanka to dobre miejsce na taką budowę. – Instalacje spalania mogą być bezpieczne i nie truć, jeśli są dobrze zaprojektowane. Ale to nie jest dobra lokalizacja. Byliśmy w Wiedniu, gdzie powiedzieli nam, że nie wybudowaliby drugi raz spalarni w mieście. Czasem zdarzają się bowiem awarie – mówi Krzysztof Smolnicki, prezes Fundacji Ekorozwoju.
http://wroclaw.wyborcza.pl/…/7,35771,21503082,fortum-zbuduj…
Dobre podsumowanie, tematy mi bliskie, będę śledził. Idealnie na #poniedziałek