Remont ul. Pomorskiej dla tramwajów, rowerów, pieszych. Walczyły ruchy miejskie
Ulica Pomorska przez lata nie była remontowana. Dawniej przebiegała tędy droga krajowa nr 5, a ciężarówki mocno zdewastowały drogę. Ulica pozbawiona była też dróg rowerowych, brakowało również przejść dla pieszych.
Czytaj też: Społeczny Program Tramwajowy AM i TUMW. Czy zmarnujemy szansę na inwestycje tramwajowe?
Aktywiści walczą o Pomorską
W 2016 r. aktywiści Akcji Miasto złożyli wniosek do prezydenta Wrocławia o modernizację m. in. ul. Pomorskiej, Zaporoskiej, Gajowickiej i Kościuszki.
– Stan tych ulic jest skrajnie zły, co negatywnie wpływa na komfort przemieszczania się i bezpieczeństwo mieszkańców, niezależnie od tego, jaki środek transportu wybierają. Konsekwencją odkładania remontów jest też obniżenie komfortu życia okolicznych mieszkańców (hałas, drgania) – pisali w liście.
W 2017 r. zorganizowana została zbiórkę podpisów pod petycją o stworzenie Alei Pomorskiej.
– Chcemy wpisania modernizacji całego ciągu Pomorska – pl. Staszica – Reymonta – Most Osobowicki do budżetu miasta na 2018 rok. Wrocławianie zbyt długo czekają na przebudowę tych ulic. Najwyższy czas stworzyć tu bezpieczną i dostępną dla wszystkich przestrzeń – reprezentacyjną aleję, która nie tylko scali tę część Śródmieścia, ale i połączy ścisłe centrum z północnymi osiedlami Wrocławia – przekonywali aktywiści Akcji Miasto i Nowego Nadodrza.
Jak przekonywali, trzeba skupić się nie tylko na podstawowych elementach, jak ciche torowisko i jezdnia czy równe chodniki i drogi dla rowerów. Zmiany powinny kompleksowe, dlatego wniosek był skierowany też o remont okolicznych kamienic (wraz z podłaczeniem ich do miejskiego ciepła) czy nasadzenia drzew.
Stworzenie Alei Pomorskiej jest jednym z celów kandydatów do Rady Osiedla Nadodrze z komitetów Nowe Nadodrze i Zielony Wrocław.
Czytaj też: Tramwaj na Stabłowice. Ważne przedłużenie na rozwijające się osiedle
Remont Pomorskiej. Pierwszy etap
W 2022 r. zakończył się końca remont pierwszego odcinka ul. Pomorskiej w okolicach ul. Dubois i Cybulskiego. Koszt realizacji inwestycji wyniósł niespełna 4,8 mln zł. W ramach inwestycji przebudowano sieci podziemne, torowisko i jezdnię. Powstała droga rowerowa, chodniki, zamontowane zostało oświetlenie, zasadzono krzewy, powstały też miejsca pod nowe nasadzenia.
Niestety, droga rowerowa, która powstała w kierunku północnym na razie się urywa.
Błędem było niewybudowanie przejścia dla pieszych przy ul. Cybulskiego, na co zwróciło uwagę Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia.
„Czy na tak krótkim odcinku można popełnić tak prosty błąd i zapomnieć, że na skrzyżowaniu po każdej stronie musi być przejście dla pieszych? W ścisłym centrum miasta? Przecież piesi i tak będą tam legalnie przechodzić! Mogą to robić zgodnie z prawem o ruchu drogowym” – napisał TUMW. „Przejście powinno powstać także na wysokości Cybulskiego, gdzie jest mnóstwo pieszych, którzy przechodzili i będą przechodzić – z tym że wyłącznie sprawni. A osoby na wózkach, starsze, z dziećmi – będą się nadal bały pokonać ruchliwą ulicę w centrum miasta” – dodał TUMW.
Czytaj też: Przystanek kolejowy Arkady. Ważna inwestycja dla kolei miejskiej Wrocławia
Remont Pomorskiej. Drugi etap
Po latach starań remont w końcu się rozpoczął w sierpniu 2022 roku. Koszt całej inwestycji to ponad 66 milionów złotych. Jest ona współfinansowana z Polskiego Ładu.
W trzecim kwartale tego roku będziemy korzystać z ponad kilometra nowego torowiska, a na wysokości ul. Pomorskiej i pl. Staszica z autobusowo-tramwajowego przystanku wiedeńskiego.
Powstanie także 1800 metrów nowych dróg dla rowerów, nowe chodniki i perony przystankowe, 10 przejść dla pieszych oraz przejazdów rowerowych.
Inwestycja obejmuje kompleksową przebudowę sieci kanalizacyjnych, wodociągowych, energetycznych i gazowych. W planach jest też nasadzenie nowych drzew i krzewów, powstaną także ogrody deszczowe.
Zgodnie z zaleceniami konserwatora przy dawnym dworcu kolei wąskotorowej wyeksponowane zostaną stare szyny wąskotorówki, prowadzącej dawniej w kierunku Trzebnicy, Milicza i Żmigrodu.
Czytaj też: Tunel kolejowy pod Wrocławiem. Realny czy fantastyczny?
Co dalej po remoncie Pomorskiej?
W ramach reorganizacji tras zniknęła linia 0. Tym sposobem na ul. Pomorskiej ma pojawić się o jedna linia mniej. Ta sprawa wymaga zmiany po zakończeniu remontu ulicy.
Remontu wymaga też niewątpliwie ul. Reymonta na Kleczkowie, która jest dalszym ciągiem ul. Pomorskiej. Nadal potrzebne będzie wyznaczenia przejścia w ciągu ul. Cybulskiego.
Czytaj też: Przyszłość regionu to Dolnośląski Związek Transportowy dla kolei i autobusów
Fot tytułowe – Ulica Pomorska na Nadodrzu / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.
Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.