Wizyta studyjna w Legnicy. Plany zagospodarowania i pl. Słowiański
Dnia 18 czerwca w ramach projektu Klimat na Dolny Śląsk zorganizowano wizytę studyjną w Legnicy. Wizyta miała trzy główne cele:
1) wizytę w miejscu planowanego planu zagospodarowania w rejonie ul. Bydgoskiej
2) wizytę na pl. Słowiańskim
3) wykonanie zdjęć dla potrzeb portalu Hipermiasto
1. Plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Bydgoskiej, torów kolejowych i rzeki Czarnej Wody
30 maja Rada Miejska Legnicy podjęła uchwałę (Nr XLIII/509/22 Rady Miejskiej Legnicy) w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Legnicy – terenu położonego w rejonie ul. Bydgoskiej, torów kolejowych i rzeki Czarnej Wody.
Zgodnie z protokołem z sesji z dnia 30 maja uchwała w tej sprawie przeszła stosunkiem głosów: za – 18, przeciw – 0, wstrzymało się – 2.
Obszar obejmuje w dużej mierze teren legnickiego osiedla Piątnica (dawna wieś, po niemiecku zwana Pfaffendorf). Położony jest na północ od linii kolejowej, oddzielającej Piątnicę od Przedmieścia Głogowskiego.
Czarna woda, nad którą położony jest obszar, to prawobrzeżny dopływ Kaczawy.
Teren jest w dużej mierze zabudowany zabudową przemysłową i magazynową, w tym zwłaszcza na obszarze giełdy hurtowej, a także jest częściowo zabudowany osiedlem mieszkaniowym z czasów PRL-u, wraz z obiektami sportowo-rekreacyjnymi. Południowo-wschodnią część stanowią tereny zielone.
Na obszarze objętym przyszłym planem zagospodarowania przestrzennego znajdują się m.in. Dolnośląski Ośrodek Ruchu Drogowego, firma Eisberg, hurtownia ryb Bosman czy hurtownia wędlin Bartek,.
Na razie nie przystąpiono do zbierania wniosków, nie zostało bowiem opublikowane obwieszczenie Prezydenta Miasta Legnicy, zgodnie z art. 17 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Praktyka wskazuje, że niedługo powinno zacząć się takie zbieranie wniosków do przyszłego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Chcielibyśmy złożyć, dlatego chcieliśmy przygotować się do działania w tej sprawie oraz złożenia wniosków w interesie publicznym.
Z przeprowadzonych rozmów z mieszkańcami wynika, że zwłaszcza interesuje ich: ochrona drzewostanu, zachowanie boisk sportowych, stworzenie miejsc handlowych i usługowych na lokalne potrzeby.
Na miejscu zauważyliśmy zabytkowe obiekty, które powinny podlegać ochronie, w tym budynek magazynowy ze spadzistym dachem. Dawniej, do 1993 roku, znajdowały się tam koszary Armii Radzieckiej.
2. Plac Słowiański
Plac Słowiański to centralne miejsce Legnicy, położone w bezpośrednim sąsiedztwie urzędu miasta, katedry i starostwa powiatowego. Niestety, projekt przebudowy pl. Słowiańskiego przewiduje wybetonowanie i małą liczbę zieleni.
Inwestycja realizowana przez firmy Budrim i Rotomat kosztować ma prawie 30 mln zł. Inwestycja jest dofinansowana z programu Polski Ład.
Czytaj więcej: Pytamy o betonozę na pl. Słowiańskim w Legnicy
W ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” zapytaliśmy legnickich urzędników:
Z rozmów z mieszkańcami wynika, że zieleń oraz woda są największymi potrzebami tego obszaru. Rozmówcy zwracali uwagę na rozpowszechniony dzięki książce Jana Mencwela, aktywisty i b. prezesa organizacji „Miasto Jest Nasze”, problem tzw. betonozy.
W ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” planowane jest złożenie wniosku ws. zmian w zagospodarowaniu tego terenu. Możliwe jest wprowadzenie zieleni na tym etapie, a także próba naprawienia błędów projektowych.