Wizyta w Rudawach Janowickich. Co z transportem, ochroną lasów i smogiem?
Dnia 16 października 2022 r. przedstawiciele Towarzystwa Benderowskiego w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny udali się z wizytą studyjną w Rudawy Janowickie. To jedne z bardziej malowniczych gór Dolnego Śląska.
Przedstawiciele TB skorzystali z usług Kolei Dolnośląskich na trasie Wrocław Główny – Trzcińsko i Janowice – Wrocław Główny.
W miejscowości Trzcińsko brakuje chodników. Drogi są wyremontowane, ale brakuje dbałości o pieszych.
Działacze TB odwiedzili m.in. okolice schroniska Szwajcarka i Sokolików, chętnie wykorzystywanych przez wspinaczy.
Niestety, platforma widokowa jest w złym stanie technicznym i należałoby postulować jej remont. W tak zorientowanej na turystykę okolicy taka decyzja powinna być oczywistością.
Pozytywnie należy ocenić ochronę, którą daje Rudawski Park Krajobrazowy. Na miejscu nie zaobserwowano żadnych wycinek drzew.
W dni wolne brakuje komunikacji innej niż Koleje Dolnośląskie. Linia 102/112 Karkonoskiej Komunikacji Powiatowej. Z tego powodu niestety okolice schroniska Szwajcarka pełne są samochodów.
Należy zastanowić się nad wzmocnieniem transportu, zwłaszcza w weekendy, a także zamknięciem powszechnego dojazdu dla samochodów w bliskie okolice schroniska.
Okolica Rudaw Janowickich, jak cały Dolny Śląsk, ma nadal problem ze smogiem – zarówno pochodzącym z domowych palenisk, jak i smogiem transportowym.
Fot. tytułowe: Rudawy Janowickie w okolicach Trzcińska / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.
Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” realizowanego przez Towarzystwo Benderowskie w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.