Wizyta w Wałbrzychu. Jak polepszyć przestrzeń centrum i transport rowerowy?
Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” odwiedziło centrum Wałbrzycha, by ocenić kwestie, związane z transportem i ekologią. Wałbrzych to drugie największe miasto Dolnego Śląska, centrum postindustrialnej aglomeracji.
Skorzystaliśmy z nowego dworca Wałbrzych Centrum, wybudowanego przez Polskie Linie Kolejowe. Dworzec jest wygodny i estetyczny oraz polepsza dostęp kolejowy do wałbrzyskiego Śródmieścia.
Zwracamy uwagę na fatalne skomunikowanie z komunikacją miejską Wałbrzycha – na najbliższy przystanek autobusowy trzeba pójść kilkaset metrów.
Czytaj też: Wybieram kolej. Pytamy o Kolej Plus na Dolnym Śląsku
W mieście nie istnieje rower miejski, dlatego skorzystaliśmy z hulajnóg elektrycznych Bolt, które są dostępne w Wałbrzychu.
Oceniamy, że hulajnogi są dobrym pomysłem, zwłaszcza że dobrze pokonują wzniesienia w Wałbrzychu. W przyszłości jednak Wałbrzych powinien pomyśleć o systemie wypożyczalnych rowerów elektrycznych
Widać, że w centrum miasta brakuje dróg rowerowych. Wygodnego dostępu dla cyklistów pozbawione są takie ważne ulice jak al. Wyzwolenia czyli główna ulica wałbrzyskiego Śródmieścia.
Istnieje wygodna droga rowerowa wzdłuż ul. Wysockiego, w okolicach Starej Kopalni, jednakże jest ślepa: nie ma przedłużenia ani w kierunku Białego Kamienia ani w kierunku centrum.
O wydzielone i wygodne drogi rowerowe nie zadbano nawet przy okazji sztandarowej inwestycji, jaką była powstała niedawno obwodnica Europejka.
Czytaj też: Aglomeracja wrocławska zasługuje na lepszy transport publiczny
Odwiedziliśmy też teren planowanego do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Moniuszki i ul. Mickiewicza, obejmujący m.in. obszar placu Bohaterów Pracy.
To teren w południowo-wschodniej części wałbrzyskiego śródmieścia, zabudowany niską, przedwojenną zabudową, który stanowi przedłużenie centrum miasta. Uchwałę o przystąpieniu podjęto 25 września 2020 r.. Czekamy na ogłoszenie zbierania wniosków do tego planu.
Uważamy, że centrum Wałbrzycha powinno się rozwijać i zyskiwać nowych mieszkańców. Oprócz nowych terenów pod zabudowę warto zadbać o miejsca na zieleń i nowe drzewa oraz o rewitalizację terenu.
Centrum Wałbrzycha jest estetyczne i zadbane. Brakuje jednak punktów usługowych, w tym restauracji. Warto zastanowić się nad przyciąganiem tego typu aktywności do centrum miasta.
Oceniamy, że stworzenie parkingu terenowego w centrum (przy ul. Rycerskiej) nie jest właściwym użyciem cennej przestrzeni. Postulujemy, by teren przeznaczyć pod zabudowę i zieleń.
Czytaj też: Czy urząd marszałkowski jednak zajmie się transportem w Zagłębiu Miedziowym?
Dalsze plany w ramach projektu
Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” planuje następujące działania dotyczące Wałbrzycha:
* złożenie wniosku o stworzenie polityki rowerowej Wałbrzycha wraz z priorytetowymi inwestycjami w centrum miasta, w tym w al. Wyzwolenia
* złożenie wniosków do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Gagarina i ul. Ogrodowej
Fot. tytułowe – Dworzec Wałbrzych Centrum / CC-BY-NC-SA 4.0.