Aglomeracja WałbrzyskaKlimat na Dolny ŚląskŚrodowiskoWybieram kolej

Wałbrzych uwzględni nasze zielone propozycje. Odpowiedź Romana Szełemeja

Wałbrzyski urząd miejski i Zarząd Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu zaprosili do wypełnienia ankiety poświęconej wspólnemu uzgodnieniu wizji, celów strategicznych i kierunków rozwoju Planu Działania Zielonego Miasta Wałbrzycha.

Jako Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu Klimat na Dolny Śląsk zaproponowaliśmy szereg działań.

– System transportu publicznego powinien być wzmocniony, gdyż tylko częste kursy są w stanie zwiększyć zainteresowanie transportem publicznym. Zdecydowanie wystrzegać się należy podwyżki cen w transporcie publicznym, zwłaszcza w czasie inflacji może być konkurencją wobec samochodu – napisaliśmy w naszych uwagach

Zaproponowaliśmy również m.in. stworzenie polityki rowerowej i realizację spójnego systemu dróg rowerowych w aglomeracji oraz stworzenie polityki pieszej i jej realizację.

Al. Wyzwolenia w Wałbrzychu / CC-BY-NC-SA 4.0.
Al. Wyzwolenia w Wałbrzychu / CC-BY-NC-SA 4.0.

– Wymiana źródeł ciepła na ekologiczne jest konieczna z uwagi na zwalczanie smogu i ochronę klimatu, ale też poprawianie jakości życia mieszkańców. Priorytetem musi być wymiana w zasobie komunalnym – dodaliśmy również w uwagach.

W naszych postulatach znalazły się również stworzenie i realizacja planu zazieleniania i odbetonowywania przestrzeni, a także poszerzenie zakresu informacji publicznej, publikowanej przez Urząd Miejski i jednostki miejskie.

Czytaj więcej: Zielony Wałbrzych. Nasze propozycje: kolej, transport publiczny, rowery, OZE

 

Odpowiedź urzędu miejskiego w Wałbrzychu

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej odpowiedział na nasze pismo.

– Uprzejmie dziękujemy za przesłane uwagi i koncepcje dotyczące wdrażania w Wałbrzychu Green City Action Plan. Chcieliśmy zaznaczyć, że ankieta i pytania w niej zawarte, były skierowane wyłącznie do Wałbrzyszan, a Pana sugestie wpłynęły do nas już po jej zakończeniu, jakkolwiek stały się one dla nas przedmiotem dyskusji – napisał Szełemej.

Okolice ul. Mazowieckiej w Wałbrzychu ze stacji Wałbrzych Centrum / CC-BY-NC-SA 4.0
Okolice ul. Mazowieckiej w Wałbrzychu ze stacji Wałbrzych Centrum / CC-BY-NC-SA 4.0

– Miło mi poinformować, że po analizie przedstawionych przez Pana propozycji Koordynator
wdrażania Green City Action Plan podjął decyzję o przekazaniu ich do firmy odpowiadającej za
przygotowanie wszystkich dokumentów związanych z GCAP, poinformowaliśmy tez na ostatnim międzynarodowym meetingu wszystkie strony o Pańskich propozycjach, które w wielu elementach są zbieżne, lub pokrywają się z naszymi działaniami – zapowiedział Szełemej.

Jako Towarzystwo Benderowskie zapowiadamy dalsze wnioski w tej sprawie oraz monitorowanie i wspieranie projektu Zielonego Wałbrzycha.


Fot. tytułowe – al. Wyzwolenia w Wałbrzychu / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” Towarzystwa Benderowskiego w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Skip to content